STRONA GŁÓWNA  > WIADOMOŚCI > Wybrany artykuł

 
DOŻYNKI GMINNE 2018 JUŻ ZA NAMI

29.08.2018  

 
W niedzielę, 19 sierpnia br. na terenie Sołectwa Jordanów Śląski odbyły się tegoroczne Dożynki Gminne. Zgodnie z tradycją, uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od mszy świętej. Jej uroczysty i podniosły charakter nie tylko podkreśliło piękne kazanie wygłoszone z tej okazji w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przez Proboszcza tutejszej parafii, ale także misternie wykonane wieńce dożynkowe, a przede wszystkim piękny bochen chleba wypieczony z ziarna z tegorocznych zbiorów.

Korowód dożynkowy wraz z wieńcami wyruszył spod budynku Urzędu Gminy by następnie ustawić się przy pomniku św. Jana Pawła II na terenie Kościoła Parafialnego Jordanowie Śląskim. Piękne wieńce dożynkowe plecione przez mieszkańców Dankowice, Glinicy, Janówka, Jezierzyc Wielkich, Jordanowa Śląskiego, Piotrówka, Pożarzyc I, Tomic, Mlecznej, Karolina oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Jordanki” zostały zaprezentowane całej społeczności gdzie darzyły się sporym zainteresowaniem.

Proboszcz tutejszej parafii, rozpoczynając uroczystą mszę świętą, w asyście pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz gminy Jordanów Śląski, zaproszonych gości oraz wszystkich mieszkańców naszej małej społeczności, poświęcił przyniesione wieńce oraz przyjął z rąk naszych starostów dożynkowych „słońcem chleb wypieczony” z tegorocznej mąki, po czym rozpoczął mszę świętą w intencji rolników.

Kolejnym punktem był przemarsz korowodu z wieńcami, sztandarami przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Hanys Band na boisko szkolne, gdzie odbywały się uroczystości dożynkowe. Zgromadzonych na placu powitał prowadzący część oficjalną i artystyczną Pan Rafał Zarzycki, który pokrótce przedstawił scenariusz przebiegu całej uroczystości dożynkowej. Następnie rozpoczęły się krótkie, treściwe przemówienia skierowane szczególnie do rolników - bohaterów tego święta. Jako pierwszy głos zabrał Wójt Henryk Kuriata, który podziękował proboszczowi za odprawienie uroczystej mszy świętej. Przywitał wszystkie delegacje z poszczególnych sołectw oraz poczty sztandarowe Publicznej Szkoły Podstawowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Powitał dostojnych gości zaproszonych na Święto Plonów, wójtów i burmistrzów zaprzyjaźnionych gmin, przedstawicieli WKU we Wrocławiu, naszej Policji, Radnych i Sołtysów z gminy, dyrektorów i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych. W przerwie pomiędzy poszczególnymi blokami programu Pan Rafał Zarzycki ogłosił rozpoczęcie konkursu „Na najpiękniejszy wieniec dożynkowy”.

W trakcie obrzędu tradycyjnego Misterium Chleba prowadzonego przez Koło Gospodyń Wiejskich z Jordanowa Śląskiego, starostowie Dożynek Pani Katarzyna Wertelecka (Glinica) oraz Pan Sławomir Tomaliszak (Janówek), przekazali na ręce Wójta Gminy chleb upieczony z tegorocznych zbiorów, po czym wraz ze starostami podzielił się ów chlebem ze wszystkimi uczestnikami dożynek, dając tym samym wyraz swojej woli, aby nigdy nikomu nie zabrakło strawy, pracy ani żadnej innej rzeczy niezbędnej do godnego życia. Podczas przemówienia wójt gminy p. Henryk Kuriata oprócz tradycyjnych zwrotów jak na tę okoliczność przystało, podziękowań i życzeń dla naszych rolników, nawiązał też do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i w kilku zdaniach przedstawił historię polskiego rolnictwa od okresy międzywojennego do czasów obecnych

Po przemówieniach na scenę zaproszeni zostali rolnicy, których uhonorowano odznaką "Zasłużony dla rolnictwa", wręczaną przez Wójta Gminy Jordanów Śląski. Pośród odznaczonych znaleźli się: Pani Ewa Mikłaszewska, Pani Janina Fuławka i Pani Genowefa Zdziarska.
Wreszcie nadszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec. Komisja w składzie: Piotr Regiec dyr. KOWR z Wrocławia, Mirosław Kulesza dyr. ARiMR z siedzibą we Wrocławiu oraz Eugeniusz Chrzan przew. WZRKiOR. Po burzliwych dyskusjach, komisja postanowiła przyznać I miejsce sołectwu Mleczna, II miejsce przyznano sołectwu Dankowice, a III miejsce KGW „JORDANKI”. Nagrody w konkursie to gratyfikacje pieniężne, za które każde sołectwo będzie mogło zrealizować zakup niezbędnych akcesoriów na potrzeby funkcjonowania między innymi swoich świetlic.

Podczas całej imprezy ogromne podziękowania składane były wszystkim sponsorom, którzy hojnie wsparli organizację tegorocznych dożynek.

Po części oficjalnej, rozpoczęła się część artystyczna. Publiczność bawiła się przy prezentacji przygotowanej przez nasze Koło Gospodyń Wiejskich, które jak co roku zaskoczyły wszystkich swoim niesamowitym występem.

Po występach ludowych na scenie odbyły się animacje artystyczne dla dzieci pn. Muzyczna podróż”, które skupiły wokół siebie liczną rzeszę naszych najmłodszych widzów po czym do łez rozbawił występ kabaretu „Kopydłów”

Kolejne koncerty zespołów tj. „KRIS – KSIĄŻĘ DISCO POLO” jak i „A TU PER TU” tanecznie wprowadziły publiczność która zgromadzona, czekała z nieukrywanym zainteresowaniem na występ naszej gwiazdy wieczoru, którą w tym roku był, zespół „LONG & JUNIOR””.
Z dużym zainteresowaniem wypatrywaliśmy także występu naszego rodzimego zespołu „KILO MANDŻURA”, grającego muzykę zbliżoną bardziej upodobaniom naszej młodszej części widowni.
A na koniec, gorącymi brawami przywitano naszego DJ-a Rafała Zarzyckiego, który poprowadził „Dyskotekę pod gwiazdami. Dzięki swoim zdolnościom oraz zagranej muzyce sprawił, że impreza miała świetne zakończenie. Pod sceną byli wszyscy, którzy lubią dobrą zabawę oraz taniec. Impreza trwała do wczesnych godzin porannych dnia następnego i pozostawiła po sobie wiele radosnych wspomnień.

W trakcie imprezy dożynkowej zapewnionych zostało wiele innych atrakcji pozascenicznych. Dzieci miały okazję bawić się na tzw. dmuchańcach, czyli m.in. zjeżdżać z ogromnych zjeżdżalni, czy spróbować swoich sił na mini euro-bangi.

Na koniec serdeczne podziękowania, dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych dożynek.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   
 
   

   
  
 

 


 

 

strona główna  | do góry  |