STRONA GŁÓWNA  > WIADOMOŚCI > Wybrany artykuł

 
„AKTYWNE LATO” CZĘŚĆ II

22.08.2018  

 
Projekt „Aktywne Lato” w swojej drugiej odsłonie był bardziej artystyczny niż część pierwsza, a to za sprawą warsztatów artystycznych w Krośnicach i wycieczki do fabryki porcelany, ale po kolei.

Przed rozpoczęciem części drugiej odbył się wyjazd w ramach współpracy Gminy Jordanów Śląski ze Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej, 8 uczennic naszej szkoły wzięło udział w warsztatach artystycznych, które odbyły się od 23 do 27 lipca w Krośnicach. W programie warsztatów znalazły się zajęcia z malarstwa, rysunku i rzeźby. Dziewczyny pod okiem absolwentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu mogły wykazać się kreatywnością i zdolnościami plastycznymi podczas malowania obrazów na płótnie, wykonywania papierowych statuetek, pamiętnika z wakacji, robotów, gipsowych wycisków i kolorowych iluzji. Dodatkowo warsztatom towarzyszyły gry i zabawy integracyjne, spacery po Krośnicach, grillowa kolacja, dyskoteka, baloniada i trzy wejścia na basen. Na zakończenie warsztatów odbyło się podsumowanie, podczas którego uczestnicy przygotowali wspaniałą wystawę wykonanych przez siebie prac, a prowadzący wręczyli dyplomy i symboliczne upominki. Oczywiście autorzy mogli wziąć wykonane przez siebie prace plastyczne. O tym jak bardzo wartościowe są takie formy letniej aktywności dla uczniów świadczy podziękowanie przygotowane przez nasze uczennice dla organizatorów i prowadzących warsztaty. Wszyscy byli wzruszeni, kiedy otrzymali pamiątkowe laurki. Opiekę pedagogiczną sprawowała Pani Wioletta Majka-Stangret, za co serdecznie dziękujemy.

Następnie dniach od 6 – 10 sierpnia 2018 roku dzieci z naszej gminy miały możliwość wzięcia udziału w programie „Aktywne lato” część II, który również jak poprzednio został zorganizowany i sfinansowany ze środków budżetu Gminy na realizację Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2018 rok z inicjatywy Pana Wójta Henryka Kuriaty i Pani Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszki Krupińskiej.

W zajęciach wzięło udział 20 dzieci z terenu gminy w wieku od 6 do 13 lat. Również i tym razem zainteresowanie taką formą wypoczynku było bardzo duże, niestety z uwagi na ograniczoną liczbę opiekunów musieliśmy odmówić wielu chętnym.

Ze względu na pogodę (upał) realizatorzy musieli zmodyfikować zakładany wcześniej plan pracy. Jednak dołożyli wszelkich starań, żeby zajęcia były atrakcyjne i ciekawe. Zajęcia odbywały się przez pięć dni w godzinach od 09.00 do 13.00 w Publicznej Szkole Podstawowej. Obejmowały gry i zabawy dydaktyczne, warsztaty plastyczne, zajęcia komputerowe, gry i zabawy muzyczno - ruchowe, zajęcia na świeżym powietrzu, indywidualne zajęcia w kącikach zainteresowań. Podczas spotkań w pracowni komputerowej dzieci uczestniczyły w zajęciach profilaktyczno-wychowawczych na temat bezpiecznego Internetu, programowały w języku Logo, Baltie, Scratch. Na zajęciach artystycznych poznały techniki decoupage i scrapbookingu.

Zwieńczeniem tego tygodnia była wycieczka do Bolesławca na warsztaty ceramiczne, która odbyła się w poniedziałek 13 sierpnia 2018 roku. W wyjeździe wzięło udział 40 dzieci w różnym wieku. Zwiedzanie dzieci rozpoczęły od firmowych sklepów, w których można obejrzeć piękne kolekcje naczyń bolesławieckich. Następnie przeszły przez halę fabryczną, gdzie oglądały proces produkcji. Ceramikę wykonuje się z gliny wydobywanej w okolicach Bolesławca. Proces wypalania przebiega dwukrotnie, przed malowaniem wzorów i po szkliwieniu. Dzieciom najbardziej spodobała się malarnia. Podczas rozmowy z przewodniczką i pracownikami dowiedziały się, że aby wykonywać tak piękne wzory, wystarczy trzymiesięczny kurs. Trzeba jednak mieć bardzo dużo cierpliwości i trochę talentu plastycznego. Nikogo już później nie dziwiły wysokie ceny ceramiki, gdyż każda rzecz jest wykonywana ręcznie. Następnie odbyły się warsztaty ceramiczne, na których każdy mógł ozdobić naczynie według swojego pomysłu.

Opiekunami wycieczki były: Pani Agnieszka Capaja-Smolis, Pani Katarzyna Iwańska, Pani Karolina Ozimek oraz Panie realizatorki programu: Katarzyna Kozłowska i Joanna Partyka.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z realizacji programu.

Za współpracę dziękują: Zespół „ Aktywnego Lata”

 

     

 


 

 

strona główna  | do góry  |