STRONA GŁÓWNA  > WIADOMOŚCI > Wybrany artykuł

 
DOŻYNKI GMINNE 2016

19.08.2016  

 
Dożynki to w polskiej tradycji czas dziękczynienia Stwórcy za dary ziemi. W tym dniu świętujemy zakończenie żniw. Niedziela 14 sierpnia 2016 roku ofiarowana była Bogu i rolnikom w podziękowaniu za udane zbiory.

Tegoroczne obchody przybrały bardzo oficjalny przebieg dzięki oprawie muzycznej Orkiestry Dętej działającej przy OSP w Naprawie, wywodzącej się z zaprzyjaźnionej Gminy Partnerskiej Jordanów w Małopolsce. Korowód dożynkowy wyruszył spod budynku Urzędu Gminy. Przy dźwiękach muzyki dotarliśmy do bram Kościoła pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jordanowie Śląskim. Korowód dożynkowy wraz z wieńcami ustawił się przy pomniku Jana Pawła II na terenie parafii. Piękne wieńce dożynkowe, misternie plecione przez mieszkańców poszczególnych sołectw, zostały zaprezentowane społeczności naszej gminy, a ich ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wśród nich znajdowały się wieńce sołectw: Dankowice, Glinica, Janówek, Jezierzyce Wielkie, Jordanów Śląski, Piotrówek, Pożarzyce I, Mleczna, Karolin, Wilczkowice oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Jordanki”. Trzeba przyznać, że wieńce z roku na rok są coraz ładniejsze. Kunsztownie wite, wyklejane ziarnem pochodzącym z tegorocznych zbiorów, ozdobione winoroślami, tradycyjnymi kwiatami, owocami naszych pól, sadów i ogrodów, w oparciu o tradycyjne elementy kulturowe i religijne, są wytworem rąk rolników i ich rodzin. Przyjmują coraz to większe i piękniejsze formy.

Proboszcz tutejszej parafii, rozpoczynając uroczystą Mszę Świętą, w asyście pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz gminy Jordanów Śląski, zaproszonych gości oraz wszystkich mieszkańców naszej małej społeczności, poświęcił przyniesione wieńce oraz przyjął z rąk naszych starostów dożynkowych wspaniały, pachnący słońcem chleb, wypieczony z tegorocznej mąki, po czym wprowadził orszak dożynkowy do kościoła. Msza Święta Dziękczynna za plony i w intencji rolników, odprawiona była przez księdza Wojciecha Miśkowca proboszcza tutejszej parafii. Po Mszy jej uczestnicy zostali poczęstowani chlebem wypieczonym z tegorocznego ziarna, a zapach mąki i spieczonej skóry rozprzestrzenił się po świątyni.

Kolejnym tradycyjnym i barwnym punktem uroczystości był przemarsz korowodu wraz z wieńcami dożynkowymi na boisko szkolne oraz przekazanie wieńców dożynkowych przez delegacje poszczególnych sołectw. W tym roku wieńców dożynkowych było aż 11. Każdy inny, oryginalny i przykuwający uwagę. Wieńce zostały ułożone na honorowym miejscu pod sceną, tak aby każdy mógł je z bliska obejrzeć.

Zgromadzonych na placu powitał prowadzący, Pan Rafał Zarzycki, który pokrótce przedstawił scenariusz przebiegu całej imprezy dożynkowej oraz ogłosił konkurs wieńcowy wraz z wyłonieniem Komisji Konkursowej, w skład której weszli: Pan Stanisław Pudo - Wójt gminy Jordanów, Pan Piotr Regiec – Dyrektor ANR oraz Pan Paweł Filipczak - Radny Powiatu Wrocławskiego.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się przy wtórze „Roty” odegranej przez Orkiestrę Dętą z Naprawy. Następnie rozpoczęły się krótkie, treściwe przemówienia skierowane przede wszystkim do rolników - bohaterów tego święta. Jako pierwszy głos zabrał Wójt Henryk Kuriata, który podziękował Proboszczowi za odprawienie uroczystej Mszy Świętej. Przywitał wszystkie delegacje z poszczególnych sołectw oraz dostojnych gości zaproszonych na Święto Plonów.

W trakcie obrzędu tradycyjnego Misterium Chleba prowadzonego przez Koło Gospodyń Wiejskich „Jordanki”, starostowie Dożynek Pani Anna Ramut i Pan Marek Walów przekazali na ręce Wójta Gminy chleb upieczony z tegorocznych zbiorów. Wójt Gminy Henryk Kuriata w krótkich słowach podziękował za przekazany dar, poczym wraz ze starostami podzielił się chlebem ze wszystkimi uczestnikami dożynek. Krótkie przemówienie wygłosili także Pan Roman Potocki – Starosta Powiatu Wrocławskiego, Pan Piotr Regiec – Dyrektor ANR oraz Pan Stanisław Pudo – Wójt Gminy Jordanów.
Po części oficjalnej nadszedł czas na występy artystów oraz ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec. Publiczność bawiła się przy prezentacji przygotowanej przez nasze Koło Gospodyń Wiejskich „Jordanki” pod kierownictwem Pani Ewy Mikłaszewskiej, Chóru Sołtysów „DYSZKANT” wywodzących się z Gminy Katy Wrocławskie, a także przy występie formacji z zaprzyjaźnionej partnerskiej gminy Jordanów (małopolska): Orkiestry Dętej przy OSP w Naprawie. Serdecznie dziękujemy im za poświęcenie i wspaniały występ.

Zgodnie z werdyktem komisji Konkursowej pod przewodnictwem Pana Stanisława Pudo, po burzliwych i bardzo ciężkich obradach Komisja postanowiła przyznać: I miejsce - Piotrówek , II miejsce - Dankowice i III miejsce Jezierzyce Wielkie. Pozostałe wieńce zostały uhonorowane drobnymi nagrodami pocieszenia.

W międzyczasie podziękowania składane były wszystkim sponsorom, którzy wsparli organizację dożynek.

Tegoroczne dożynki zdominowane zostały przez muzykę folkowo – rokową. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół „ZBYRCOKI”, grający bardzo zróżnicowany repertuar od folku, przez największe przeboje muzyki rozrywkowej, rocka, disco, muzykę biesiadną oraz wiele innych. Następnie na scenie pojawili się Finaliści 2 edycji Must Be The Music, członkowie zespołu INOROS wybuchowej mieszanki muzyków, którzy w 2006 roku połączyli swe siły tworząc przy tym grupę folkowo/rockową., Zespół tworzy muzykę rozrywkową zainspirowaną folklorem podhalańskim, ale także muzyką folkową z całego pasma Karpat.

Z dużym zainteresowaniem oczekiwaliśmy także występu zespołu NIGHT LOVERS, grającego muzykę disco polo. A na koniec, gorącymi brawami przywitano naszego dj-a dyskotekowego Rafała Zarzyckiego, który dzięki swoim zdolnościom oraz zagranej muzyce sprawił, że impreza miała świetne zakończenie. Pod sceną byli wszyscy, którzy lubią dobrą zabawę oraz taniec. Impreza trwała do późnych godzin wieczornych i pozostawiła po sobie wiele radosnych wspomnień.

W trakcie imprezy dożynkowej zapewnionych zostało wiele innych atrakcji pozascenicznych. Dzieci miały okazję bawić się na tzw. dmuchańcach, czyli m.in. zjeżdżać z ogromnych zjeżdżalni, "kąpać się" w kulkach, taplać się w kulach wodnych, czy spróbować swoich sił na mini euro-bangi.

Serdeczne podziękowania, z tego miejsca, składamy również Rafałowi Zarzyckiemu, pełniącemu rolę konferansjera, Kołu Gospodyń Wiejskich „Jordanki” za wspaniały poczęstunek przygotowany dla zaproszonych gości, strażakom z naszego OSP oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację obchodów Święta Plonów w Gminie Jordanów Śląski.


POLECAMY: 


 


 

 

strona główna  | do góry  |