STRONA GŁÓWNA  > WIADOMOŚCI > Zapytaj Wójta

Zapytaj Wójta

 

 

  

   

PYTANIE 458:  Imię/NICK: Z sąsiedniej gminy

28.02.2019 r.

Witam,
Chciałabym się dowiedzieć czy Gmina sprzedaje działki budowlane na sprzedaż. Nie ukrywam, że Jordanów jest z kilku powodów jest dla mnie bardzo atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Pozdrawiam
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

To prawda, że gmina Jordanów Śląski staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Cieszę się, że Pan tak sądzi. W chwili obecnej rozpoczęliśmy procedurę zmiany przeznaczenia oraz podział działki nr 451/73 przy ulicy Rubinowej. Być może do końca tego roku odbędą się przetargi na dwie działki budowlane (w przybliżeniu po 10 arów). O ofercie na bieżąco będziemy informować w lokalnych mediach oraz na stronie internetowej, również w BIP.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 457:  Imię/NICK: Sylwester22

26.02.2019 r.

Szanowny Panie Wójcie

Piszę w sprawie połączenia do Sobótki , dlaczego już nie ma , tak można było pojechać na spacer na Ślęze na górę , albo podziwiać krajobrazy , bądź pojechać załatwić sprawę na komisariacie.

ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

Domyślam się, że to połączenie zostało zlikwidowane ze względów ekonomicznych.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 456:  Imię/NICK: Roman

21.02.2019 r.

Panie Wójcie
Czy gmina ma polise Oc na okoliczność dziur w drogach gminnych? Obiecywał Pan uzułnienie dziur na pomniku, a efektów nie widać. Przy obecnym stanie dróg nie trudno o uszkodzenie auta. Mam nadzieje,że ta wiadomość przyczyni się do działań naprawczych dróg w naszej gminie.
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

Gmina Jordanów Śląski posiada zawartą polisę nr 320000165483 ubezpieczenia mienia komunalnego od wszystkich ryzyk, utraty lub uszkodzenia oraz odpowiedzialności cywilnej z Towarzystwem Ubezpieczeń Ogólnych S.A. Aviva ul. Inflancka 4b 00-189 Warszawa.

Dodatkowo informuję, iż nie rozpoczęliśmy jeszcze żadnych prac naprawczych na drogach wewnętrznych. Niedawno zrobiliśmy objazd tych dróg i zdajemy sobie sprawę z ich fatalnego stanu. Nie mniej jednak warunki pogodowe, fakt, iż trwają jeszcze prace na poboczach ( po działaniach związanych z budową kanalizacji ) oraz możliwości finansowe (obecnie musimy zabezpieczyć większą kwotę w budżecie gminy na ten cel ) jak również wyłonienie wykonawcy opóźnia nasze działania. Realny termin rozpoczęcia prac to kwiecień, maj tego roku. Niestety w samorządzie tak to wygląda. W związku z tym proszę o cierpliwość i wyrozumiałość w tym zakresie.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 455:  Imię/NICK: Magdalena

21.02.2019 r.

Szanowny Panie Wójcie,
Piszę w sprawie ulicy Wrocławskiej (głównie chodzi o część wylotowa w kierunku S8), na której nie ma ani chodnika, ani progów zwalniających. Mieszkam w Jordanowie od zaledwie 3 miesięcy, a już kilka razy zdarzyło się, iż musiałam uciekać przed samochodem na zabłocone pobocze, gdyż "kierowca" pojazdu nie raczył zwolnić , ani mnie ominąć zgodnie z przepisami. Ograniczenie prędkości jest tam nagminnie łamane. Pragnę również zaznaczyć, że jest to droga o dużym natężeniu i jedynym wyjściem aby uniknąć potrącenia przez tzw. kierowców jest ucieczka na pobocze, które czasami w ogóle nie jest bezpieczne dla pieszego. Jest ono nierówne, często zabłocone, a co za tym idzie i śliskie - o wypadek wcale nie trudno. Dlatego też zwracam się z prośbą o zamontowanie tam progów zwalniajacych oraz położenie chodnika, co zwiększyło by bezpieczeństwo pieszych. Wcześniej mieszkałam w Siechnicach kilka lat i tam owe rozwiązanie znalazło akceptację. Zdecydowanie poprawiło komfort oraz bezpieczeństw!
o pieszych, zwłaszcza dzieci. Proszę o zajęcie stanowiska w ww. sprawie.
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

Problem jest nam znany, ten odcinek drogi jest na liście priorytetów do zrealizowania w tej kadencji przy współpracy ze starostwem powiatowym, ponieważ droga jest powiatowa. Szukamy różnych rozwiązań. Ostatnio pojawił się nawet pomysł postawienia tam znaku zakazu wjazdu za wyjątkiem mieszkańców do posesji oraz transportu publicznego. Najtańsze i najprostsze rozwiązanie, które utrudniłoby jednak wszystkim wyjazd w stronę Wrocławia (trzeba byłoby wtedy skorzystać ze skrzyżowania z DK nr 8 - światła). Plusy tej decyzji: praktycznie zerowy ruch samochodowy na ulicy, brak angażowania środków publicznych (budowa chodnika), zwiększenie bezpieczeństwa i spokoju mieszkańców, likwidacja weekendowego ruchu ( objazd świateł ). Minusem byłby czas oczekiwania na wyjazd do Wrocławia oraz potrzeba zmiany nawyków. Będziemy dyskutować z mieszkańcami na ten temat, jak również z władzami powiatu wrocławskiego ( akurat dzisiaj naszym gościem będzie Pan Andrzej Szawan - wicestarosta i ten temat zostanie mu przedstawiony ).

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 454:  Imię/NICK: Katarzyna

12.02.2019 r.

Szanowny Panie Wójcie,
Mam -myślę, że- bardzo ważne pytanie odnośnie bezpieczeństwa w ruchu lądowym w Jordanowie Śląskim... Kilka dni temu na przejściu dla pieszych na ulicy wrocławskiej prawie potrącono dziewczynkę (około 8 lat), która prawidłowo przechodziła przez przejście. Kierowca jechał z zawrotną prędkością przez miejscowość (nie zdążyło się nawet zapamiętać numerów rejestracyjnych pojazdu). Czy byłaby szansa poprawienia bezpieczeństwa w gminie? Progi zwalniające na ulicach, może jakieś fotoradary.. cokolwiek.. Uważam, że jest to temat istotny, ponieważ wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z krzywdy jaką mogą wyrządzić przez nadmierną prędkość.. Nie tylko krzywdy poszkodowanej/poszkodowanemu, ale jego/jej rodzinie czy całej społeczności. Jesteśmy nie dużą społecznością w której śmierć niewinnej istoty (zwłaszcza dziecka) byłaby ogromnym przeżyciem - w złym tego słowa znaczeniu.. Jakiekolwiek działania podjęte w celu poprawy bezpieczeństwa byłyby z pewnością z pożytkiem dla nas wszystkim.
Żywię nadzieję, że coś w tych kwestiach ulegnie poprawie...
Pozdrawiam serdecznie i proszę o odpowiedź.
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

W chwili obecnej jestem umówiony z Panem Andrzejem Szawanem - Wicestarostą Powiatu Wrocławskiego na przegląd dróg powiatowych, które przebiegają przez teren Gminy Jordanów Śląski. Rekonesans odbędzie się w następnym tygodniu w celu opracowania wspólnej strategii zwiększającej bezpieczeństwo Mieszkańców Gminy oraz poprawy jakości tych dróg. Pani postulat, jak również wcześniejsze, dotyczące dróg powiatowych zostaną przekazane Panu Staroście.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 453:  Imię/NICK: Młody

12.02.2019 r.

Witam Piszę ponieważ jestem młodym mieszkańcem gminy. Lubimy sport często dzięki Panu Wójtowi który uczył uczniów wf-u :-). Chciałbym się spytać czy gmina dostała jakieś propozycje od trenerów/klubów którzy chcieli prowadzić na terenie naszej gminy zajęcia że sportów uderzanych typu boks, kickboxing itd.? Oraz co można zrobić aby w naszej gminie zorganizować zajęcie dla mieszkańców w postaci uderzanych sportów walki? Pozdrawiam
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

Jeśli chodzi o sporty walki, to w naszej gminie obecnie prowadzone są zajęcia karate, w wymiarze 2 godzin w tygodniu. Jednak są one raczej skierowane do dzieci. Przez ostatnie 3 miesiące nikt nie składał nam oferty prowadzenia zajęć o podobnym charakterze dla młodzieży. Jesteśmy otwarci na taką propozycję.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 452:  Imię/NICK: Młody

12.02.2019 r.

Witam Piszę ponieważ jestem młodym mieszkańcem gminy. Lubimy sport często dzięki Panu Wójtowi który uczył uczniów wf-u :-). Chciałbym się spytać czy gmina dostała jakieś propozycje od trenerów/klubów którzy chcieli prowadzić na terenie naszej gminy zajęcia że sportów uderzanych typu boks, kickboxing itd.? Oraz co można zrobić aby w naszej gminie zorganizować zajęcie dla mieszkańców w postaci uderzanych sportów walki? Pozdrawiam
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

Obecnie w naszej gminie, ze sportów walki prowadzone są zajęcia karate, w wymiarze 2 razy w tygodniu. Jednak są one skierowane raczej do dzieci. Przez ostatnie 3 miesiące nikt nie składał nam propozycji prowadzenia zajęć o podobnym charakterze dla młodzieży. Jesteśmy otwarci na rozmowy.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 451:  Imię/NICK: Sabina

06.02.2019 r.

Witam serdecznie.Czy są szanse na poprawę stanu nawierzchni ulicy Słonecznej w Jordanowie Śląskim?Obecny stan drogi pozostawia wiele do życzenia,ciężko jest przejechać autem,nie mówiąc już o przejściu drogą na pieszo.Błoto,dziury,a ostatnio niedśniezona droga-tak to wygląda. Pozdrawiam.
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

Jak tylko pogoda na to pozwoli, pracownicy urzędu gminy dokonają przeglądu dróg gminnych wewnętrznych i wspólnie zadecydujemy, które z nich w pierwszej kolejności naprawimy. Z pewnością będziemy kierować się zasadą "od najgorszych. 

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 450:  Imię/NICK: Głos mieszkańców

25.01.2019 r.

Witam. Mam pytanie, czy są jakieś plany na zagospodarowanie opuszczonych budynków np INEX. Na terenie gminy jest trochę miejsc by stworzyć własne gminne firmy a tym samym zapewnić nowe miejsca pracy, mieszkańcy nie musieli by wyjeżdżać za granicę.
ODPOWIEDŹ
 

Dzień dobry.

Obiekty gospodarcze znajdujące się na terenie Gminy to własność firm, które zaprzestały działalności lub dzierżawią swoje hale innym podmiotom gospodarczym. 18 stycznia spotkałem się z potencjalnym inwestorem z Korei Poł., który jest zainteresowany zakupem nieruchomości po zakładzie KIMICO ( dawny SKR w Jordanowie Śl. ) i stworzeniem zakładu produkcyjnego dla około 25 osób. Nie mniej jednak procedura zakupu jest w tym przypadku dość skomplikowana, dlatego wszyscy musimy uzbroić się w cierpliwość.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 450:  Imię/NICK: wujek dobra rada

25.01.2019 r.

Wiam proponowałbym zmianę wizażu strony internetowej gdyż wygląda na przestarzałą i jest źle zoptymalizowana, rozumiem ze są ważniejsze wydatki niż na stronę lecz można było by zrobić to w formie konkursu pt " nowoczesna gmina nowoczesna strona internetowa " żeby chociaż zebrać pomysły, ewentualnie skorzystać z kreatora ( czemu uważam ze jest zle zoptymalizowana bo np okienku telefon mogę wpisać text a to jest kwestia zmiany jednego słowa w kodzie znalazłem kilka jeszcze wad ) Pozdrawiam
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

Dziękuję za wszystkie sugestie. Nowa strona internetowa jest już w budowie, formę skonsultowałem z pracownikami urzędu oraz znajomymi. Rozmowy odbyły się na początku stycznia. Obecnie aktualizujemy dane. Mam nadzieję, iż w połowie lutego ją uruchomimy. Uważam, iż jest to wizytówka gminy, więc musi wyglądać dobrze.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 449:  Imię/NICK: Anna

18.01.2019 r.

Witam, czy w gminie jordanów śląski będą organizowane dla dzieci zajęcia na ferie? Jeśli tak , to gdzie można uzyskać informacje?
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

Umieściliśmy informację o zajęciach na naszej stronie fb. Zapraszam.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 448:  Imię/NICK: Mieszkaniec

18.01.2019 r.

Dzień Dobry,
bardzo proszę o informację, czy planowana jest naprawa dróg osiedlowych zniszczonych podczas budowy kanalizacji. Obecnie są one w takim stanie, że trudno jest normalnie poruszać się po osiedlu.

Pozdrawiam

ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

Już zwróciliśmy się do wykonawcy kanalizacji o usunięcie wszelkich zaniedbań. Następnie przystąpimy do naprawy nawierzchni dróg poprzez uzupełnienie kruszywem.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 447:  Imię/NICK: Mieszkanka

09.01.2019 r.

Dzień dobry,
Czy nasza gmina będzie miała swoje, gminne autobusy, które będą miały trasę do Wrocławia?
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

Zdaję sobie sprawę, że obecna sytuacja komunikacyjna w naszej gminie wymaga poprawy. Niestety wiąże się to ściśle z wydatkowaniem z budżetu gminy. W roku 2019 nie przewidzieliśmy dodatkowych środków na ten cel. Obecnie pracujemy nad rozwiązaniami, które zwiększą budżet. Postaram się w tej kwestii porozumieć również z gminą Kobierzyce.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 446:  Imię/NICK: Mieszkaniec

09.01.2019 r.

Witam,
Panie Wójcie na dzień dzisiejszy Plan Zagospodarowania Przestrzennego sporządzone są tylko dla miejscowości Jordanów Śląski i Piotrówek. Kiedy takowe Plany zostaną opracowane dla pozostałych miejscowości np: Dankowic?
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

Widzę, że świetnie się Pan orientuje w obecnej sytuacji dotyczącej Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego w naszej gminie. Faktycznie tylko dwie miejscowości takie plany posiadają, w chwili obecnej kontynuujemy procedurę opracowania planów dla Wilczkowic, Glinicy i Mlecznej ze względu na możliwość utworzenia strefy dla inwestorów ( zabezpieczyliśmy środki finansowe na ten cel w budżecie gminy ). Dankowice mogą być ujęte w dalszej kolejności, trzeba mieć jednak na uwadze fakt, iż procedura ta jest dość czasochłonna.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 445:  Imię/NICK: Magdalena

03.01.2019 r.

Panie Wójcie, Czy w naszej gminie będzie w końcu przedszkole państwowe, które będzie przyjmowało dzieci od 3 roku życia i będzie czynne 10 godzin tzn 5 godzin darmowych, a każda powyżej będzie kosztowała złotówkę? I czy jest jakaś szansa żeby w szkole powstała stołówka z kuchnią?Wiele rodziców pracuje i na pewno byliby chętni żeby wykupić dzieciom ciepłe obiady, które mogłyby zjeść.
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

Obecne możliwości finansowe gminy nie pozwalają na budowę nowego przedszkola czy stołówki przyszkolnej. Jednakże widzimy problem, z którym prędzej czy później przyjdzie nam się zmierzyć. Rozważamy utworzenie zespołu szkolno-przedszkolnego w miejsce szkoły podstawowej i dostosowanie obiektu do pełnej realizacji zadania wychowania przedszkolnego. W tym układzie dzieci mogłyby zostać dłużej, nawet do 10 godzin. Ciepły posiłek zapewnilibyśmy za pomocą cateringu. Być może takie rozwiązanie wprowadzimy już w roku szkolnym 2019/2020, w porozumieniu z dyrektorem szkoły. Czekamy również na rządowy program: stołówka szkolna +. Przy wsparciu finansowym ze strony rządu jesteśmy zainteresowani budową stołówki.
Dziękuję za cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiedź.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 444:  Imię/NICK: Grażyna

28.12.2018 r.

Panie Wójcie,
Chciałbym na spokojnie, bez konieczności zwalniania się z pracy załatwić sprawy w urzędzie. Pracuje po za gminą i nie mam możliwości nic załatwić w obecnych godzinach pracy urzędu. Czy mogę prosić, aby jedna sobota w miesiącu była pracująca w urzędzie gminy?
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry, Pani Grażyno.

W nawiązaniu do Pani pytania niniejszym informuję, że czas pracy Urzędu Gminy Jordanów Śląski jest dostosowany do obowiązującego w naszej jednostce regulaminu pracy. Pracowników zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych wiąże równoważny system czasu pracy, tj. urząd czynny jest: w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. 7.30 – 15.30, w środę w godz. 7.30 – 16.30, w piątek w godz. 7.30 – 14.30. W związku z powyższym, ze względów techniczno-organizacyjnych (ograniczona, z powodów oszczędnościowych, liczba osób zatrudnionych), w chwili obecnej, nie ma sposobności organizowania pracy w jedną sobotę miesiąca. Jednocześnie podkreślić należy, że mogłoby się to okazać nieuzasadnione i niecelowe, ponieważ pracownicy delegowani do pracy w sobotę musieliby mieć ten dzień zrekompensowany w innym terminie i wiązałoby się to z trudnością załatwienia jakiejkolwiek sprawy, z zakresu ich zadań, w tym dniu. Skutkowałoby to również dezorganizacją funkcjonowania Urzędu. Wartym dostrzeżenia jest również fakt, iż większość spraw o charakterze administracyjnym można załatwić za pośrednictwem pełnomocnika. Podsumowując, aktualne uwarunkowania uniemożliwiają wprowadzenie jednej pracującej soboty w miesiącu.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 443:  Imię/NICK: Mieszkaniec

28.12.2018 r.

Witam serdecznie,
nawiązując do wpisu dotyczącego remontu osiedlowych ulic w Jordanowie, zapraszamy również pracownika Urzędu Gminy (najlepiej po opadach deszczu) na ulicę Rubinową. Nie chodzi nawet o dziury, tylko o błoto, które wręcz uniemożliwia wyjście z domu i poruszanie się piesze w normalnym obuwiu.
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

W dniu dzisiejszym pracownik UG był na ulicy Rubinowej, zebrał materiał i przekazał uwagi wykonawcy kanalizacji.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 442:  Imię/NICK: Tomasz

27.12.2018 r.

Witam
W nawiązaniu do pytania o progi zwalniające oraz o ograniczenie prędkości do 30km w rejonie suchowickuej%kombatantów. Nie zawsze możemy polegać na rozsądku ludzi i dlatego mamy prawne ograniczenia prędkości do 50km/godz. Obydwie ulice są kręte, wąskie i pozbawione chodnika a uczęszczają tędy dzieci do szkoły. Nawet jadąc 50km/godz jest to o wiele za szybko. Również uważam że ustawienie progów i ograniczenie prędkości za zasadne. W związku z budową myjni, czy na odcinki suchowickiej, od szkolnej do kombatantów, jest planowany chodnik?
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry, Panie Tomaszu.

Zamontowanie znaku ograniczającego prędkość czy progu zwalniającego nie jest wielkim problemem, zwłaszcza na drodze gminnej. Jeśli chodzi o chodnik to wymaga on już większego zaangażowania od strony projektowej i finansowej. Przy planowaniu budowy chodników weźmiemy ten odcinek pod uwagę, gdyż faktycznie w związku z zaistniałą inwestycją spodziewamy się zwiększonego ruchu w tej okolicy i miejsce, o którym Pan pisze stanie się bardziej newralgiczne.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 441:  Imię/NICK: Lukasz

21.12.2018 r.

Witam, czy będzie Pan aktywnie uczestniczył w poczynaniach gminy żeby zbudować chodnik z Jordanowa do Popowic. Już wielokrotnie widziałem na forum, że jest to droga powiatowa I gmina bardzo by chciała ale ma związane rece. Moim zdaniem jest to rolą wójta żeby zgłosić I lobbowac budowę chodnika oraz ścieżki rowerowej. Pomogłoby to spełnić obietnice wyborcze.
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

Jeśli chodzi o pobocze z Jordanowa do Popowic, to bardziej widziałbym tam ścieżkę rowerową. W tej kwestii liczę na współpracę z radnymi powiatu wrocławskiego, gdyż to oni są decyzyjni w tej sprawie. Jestem również wstępnie umówiony z wicestarostą na przegląd dróg powiatowych przebiegających przez naszą gminę, ale to po nowym roku i z pewnością zasugeruję mu takie rozwiązanie. Co do obietnic wyborczych to pomylił się Pan w tej kwestii, jeśli chodzi o moją osobę. Domniemam, że była taka deklaracja, lecz od mojego kontrkandydata. Nie oznacza to jednak, iż nie widzę problemu. Z pewnością takie rozwiązanie poprawiłoby bezpieczeństwo mieszkańców gminy.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 440:  Imię/NICK: Mieszkanka

21.12.2018 r.

Witam, czy na ulicy Kombatantów oraz ulicy Suchowickiej w nablizszych latach powstanie próg zwalniajacy oraz może 'strefa zamieszkania' z ograniczeniem prędkości do 30? Niestety mieszkancy niedoceniają drogi, ktora mają i notorycznie stwarzają zagrożenie dla innych uczestnikow. Pozdrawiam
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

Jak Pani słusznie zauważyła, to sami mieszkańcy stwarzają zagrożenie. Osobiście jestem przeciwny stawianiu progów zwalniających, ponieważ wolę wpływać na świadomość, zwłaszcza lokalnej społeczności. Wystarczy przestrzegać przepisów. Na Pani prośbę zorientujemy się w sytuacji i w styczniu podejmiemy stosowne decyzje.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 439:  Imię/NICK: Natalia

13.12.2018 r.

Witam, Czy jest jakas możliwość postawienia progow zwalniających na drodze szkolna-popowice chodzi mi konkretnie od domu Państwa Walczak do osiedla Złote ostatni dom Państwa Wron niestety coraz więcej osób dodaje ram gazu... z wózkiem strach iść zwłaszcza jak jedzie rozpędzony tir
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry Pani Natalio.

Droga, o której Pani pisze jest drogą powiatową o dość dużym natężeniu ruchu. Możemy skonsultować tą propozycję z wydziałem dróg i transportu w starostwie powiatowym.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 438:  Imię/NICK: Mieszkanka

13.12.2018 r.

Nawiązuje do wpisu w sprawie wody na pomniku. Zapewnienie dostępu do bieżącej wody powinno być priorytetem dla Wójta. Nie chcemy kolejny raz dwa dni być bez wody w okresie letnim. 
Temat poruszany jest od lat i problem narasta. Powstaje kolejne osiedle. Co jest ważniejsze w następnym roku, skoro nic Pan nie zamierza zrobić? Dla nas mieszkańców problem nie jest rozwiązany.
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

Doskonale Panią rozumiem. Aczkolwiek musi Pani przyznać, iż w pozostałe 363 dni w roku woda jest. Brakuje jej "tylko" w momencie zwiększonego poboru. Odwołuję się więc tutaj do solidarności oraz lokalnej świadomości, ponieważ obecny zasób wody, tj. 1050m3/ na dobę nie może być zwiększony. W momencie suszy należy ją po prostu oszczędzać i traktować jako wspólne dobro. W chwili obecnej pracujemy nad skutecznym rozwiązaniem, bierzemy pod uwagę pewne uwarunkowania techniczne i projektowe. W pierwszym kwartale 2019 roku powinniśmy mieć już gotowe rozwiązanie do realizacji.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 437:  Imię/NICK: Tomasz

13.12.2018 r.

Panie Wójcie
Czy w najbliższym czasie jest planowany jakikolwiek remont ulic Szafirowej, Perłowej i Szmaragdowej? Po małym deszczu ulice z powodu dziur i błota przypominają bardziej pole niż ulice.
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

Gruntowny remont wymienionych przez Pana ulic, np. z nakładką asfaltową nie jest planowany. 
W dniu dzisiejszym pracownik urzędu gminy uda się na oględziny. Postaramy się znaleźć jakieś pośrednie rozwiązanie.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 436:  Imię/NICK: Mieszaniec

10.12.2018 r.

Dzień dobry,
Panie Wójcie w sprawie braku wody na pomniku była już przedstawiona propozycja budowy dodatkowej nitki wodociągowej, więc nie ma po co szukać innego rozwiązania. Czy w planie budżetu na 2019 r taka inwestycja jest przewidziana? Mieszkańców jest coraz więcej i pewne jest, że w okresie maj - sierpień tej wody zabraknie na 100%, bo dzieje się to systematycznie co roku.
Jeśli zamierza Pan zrezygnować z rozwiązania tego problemu to proszę już pomyśleć o beczkowozie na wodę pitną, a nie niezdatną do picia jak to jest do tej pory praktykowane.
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie.

Dziękuję za przypomnienie z Pana strony. W chwili obecnej budowa dodatkowej magistrali wodociągowej pomiędzy stacją uzdatniania wody w Jordanowie Ślaskim a zbiornikami wody uzdatnionej o pojemności 300 m3 nie jest ujęta w planie wydatków budżetowych na 2019 rok. Przedsięwzięcie to wymaga dodatkowej analizy ekonomicznej, czy wykonać dodatkową nitkę czy zwiększyć retencję wody. Jesteśmy zobowiązani do dostarczenia wody pitnej i z pewnością z tego obowiązku się wywiążemy.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 435:  Imię/NICK: BARBARA

07.12.2018 r.

Witam mam pytanie w sprawie chodników w miejscowości mlecznej czy one będą czy nie bo pani sołtys powiedziała że pieniądze zostały zabrane które były przeznaczone na chodniki. Z góry dziękuję za odpowiedź
ODPOWIEDŹ
 
Planowany do realizacji chodnik w miejscowości Mleczna (od drogi nr 8 do ul. Południowej) nie został wykonany z przyczyn formalnych. To zadanie inwestycyjne nie jest planowane do realizacji w roku budżetowym 2019. Przedsięwzięcie wymaga opracowania wodno-prawnego w zakresie przykrycia rowu oraz uzyskania stosownego zezwolenia. Następnie należy opracować projekt, celem uzyskania pozwolenia na budowę oraz przeprowadzić postępowanie przetargowe w trybie ustawy o zamówieniach publicznych. Wszystko to wymaga czasu i dodatkowych źródeł finansowania, których w chwili obecnej nie posiadamy.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 434:  Imię/NICK: Tomasz

07.12.2018 r.

Dzień dobry Panie Wójcie,
Codziennie przejeżdżam koło urzędu i zastanawia mnie kto czerpie korzyści z reklam podmiotów prywatnych na siatce koło boiska. Gmina nie może tego czynić bo jest to zabronione, wiec chyba czerpie korzyści Wójt......
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

Gmina, jak również wójt, nie czerpią korzyści majątkowych z tego tytułu. Jest to miejsce, gdzie każdy może wywiesić swoją reklamę, po wcześniejszym uzgodnieniu szczegółów z Urzędem. Zapraszam.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 433:  Imię/NICK: Mieszkaniec Jordanowa

05.12.2018 r.

Dzień dobry.
Czy jest jakakolwiek szansa na podłączenie gazu do Jordanowa? Powstaje coraz więcej nowych domów - może powstała już "masa krytyczna" liczby ewentualnych odbiorców do zbudowania rurociągu. Korzyści dla wszystkich mieszkańców byłyby nie do przecenienia.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

W sprawie, o której Pan pisze jestem wstępnie umówiony z wójtem gminy Łagiewniki - panem Jarosławem Tyńcem, gdyż wiem, że jest to jego priorytet do realizacji w najbliższym czasie. Uważam, iż łatwiej będzie potencjalnemu inwestorowi wejść do dwóch gmin, dlatego monituję poczynania naszego sąsiada. Gazociąg rozwiązałby wiele problemów.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 432:  Imię/NICK: mieszkaniec Jordanowa

04.12.2018 r.

Dzień dobry.
Na tzw. górce w Jordanowie co roku w okresie letnim występują duże problemy z wodą. Braki wody w lecie są wyjątkowo uciążliwe dla mieszkańców – pisze się nawet o tym na tym forum. W lecie UG wydaje urzędowe nakazy oszczędzania wody, w tym zakaz podlewania ogrodów i mycia samochodów, itp. Pomijam już teraz kwestię wielokrotnie obiecywanej modernizacji sieci wodociągowej.
Ale z drugiej strony widzę budowę myjni samochodowej przy ul. Suchowickiej.
Proszę o wyjaśnienie:
Czy UG wydając pozwolenie na budowę i działalność uwzględnił problem braku wody w lecie na górce ?
Czy myjnia będzie korzystać z tego samego źródła wody co mieszkańcy ?
Czy działalność tej myjni nie pogorszy jeszcze bardziej bilansu wody na osiedlu ?
Czy nakaz oszczędzania wody będzie dotyczyć tylko mieszkańców, czy także tej firmy?
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry.

Myjnia, o którą Pan pyta ma osobne źródło poboru wody w postaci studni. Właściciel zapewnił, iż nie będzie korzystał z wodociągu gminnego do świadczenia swoich usług.

Uważam za słuszne wydanie zakazu podlewania trawników na poczet skorzystania z prysznica w okresie suszy. Problem istnieje i z pewnością będzie narastał, biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne oraz wzrost liczby domków jednorodzinnych w tej okolicy. Wspólnie z pracownikami zajmującymi się wodociągiem gminnym musimy znaleźć jakieś konkretne rozwiązanie.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 431:  Imię/NICK: Elżbieta

03.12.2018 r.

Witam Panie Wójcie, Czy wiadomo już kiedy możemy spodziewać się budowy chodnika wzdłuż ulicy Szkolnej w kierunku Popowic? Wiemy, że są na to plany w ramach programu „Bezpieczna droga” ale tak naprawdę terminy realizacji są mieszkańcom nieznane. Jest to dla nas mieszkańców bardzo istotna sprawa gdyż ogranicza to piesze poruszanie się po tej drodze ze względu na niebezpieczeństwo. Drogą tą codziennie przejeżdżają setki aut ciężarowych, osobowych i maszyn rolniczych. Pomimo tak dużego nasilenia ruchu, jest to droga, która na tym najbardziej niebezpiecznym odcinku nie posiada nie tylko chodnika, ale nawet żadnego ograniczenia prędkości. Jest to dodatkowo niebezpieczne gdyż znaczna część kierowców świadomie rozwija na tym odcinku bardzo duże prędkości. Idąc wzdłuż tej drogi z wózkiem, auta ciężarowe nie raczą nawet zwolnić, a ich prędkość jest tak duża że powiew wiatru, który wytwarzają powoduje kołysanie wózka z dzieckiem. Na nowych osiedlach wsi przybywa coraz więcej młodych rodzin z!
dziećmi. Ale niestety świadomość jakie niebezpieczeństwo niesie ta droga, nie pozwala rodzicom aby ich dzieci samodzielnie mogły pruszać się wzdłuż tej drogi- drogi do szkoły, boiska, placu zabaw, biblioteki itp. Budowa chodnika powinna stać się priorytetowym zadaniem gminy (przy współpracy z powiatem), gdyż to właśnie uatrakcyjnia zainteresowanie potencjalnych nabywców działek, tym samym nowych podatników gminy (tych już przybyłych jak i przyszłych). Chodnik powinien być czymś oczywistym tam gdzie żyją ludzie, stoją domy mieszkalne. Być może udałoby się również zakazać tym wielkim autom ciężarowym poruszania się po tej drodze, co by w znacznym stopniu ułatwiło życie i umożliwiłoby poruszanie się po niej pieszo?
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Elżbieto.

Oczywiście zgadzam się z Pani argumentacją. Jednakże proszę wziąć pod uwagę fakt, iż tych potrzeb związanych z budową chodników w naszej gminie jest wiele. Sporo zostało jeszcze do zrobienia w kwestii remontów dróg, również powiatowych. Dlatego musimy do tego zadania podejść priorytetowo. Projekt "bezpieczna droga" został już zakończony. Czekamy na informację, czy w latach następnych będzie kontynuowany. Jeśli tak, w pierwszej kolejności należy zakończyć prace w Wilczkowicach, wybudować chodnik na ul. Wrocławskiej - do drogi nr 8, wyremontować drogę Popowice-Pustków Wilczkowski, drogę od Tomic do Piotrówka, z Jezierzyc do Dankowic. Następnie możemy pomyśleć o chodniku do Popowic.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 430:  Imię/NICK: mieszkanka Dankowic

27.11.2018 r.

Panie Wójcie,
powraca znany Panu temat braku progu zwalniającego lub przejścia dla pieszych na końcu Dankowic. Czy sa takie plany w najbliższym czasie?Myślę, że próg zwalniający zmusi do zwonienia samochody (zwlaszcza ciężarowe), które wjeżdzają do Dankowic z prędkością przekraczającą wszelkie normy. Czy istnieje szansa ograniczenia przejazdu przez Dankowice samochodów ciężarowych? Jak wszyscy wiedzą kierowcy skracją sobię drogę jadąc przez Dankowice. Czsami są to takie ilości samochodów ciężarowych, że ciężko włączyć się do ruchu!
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry. Pamiętam naszą rozmowę. :) W tej kwestii sformułujemy pismo do starostwa powiatowego. Zrobimy to w tym tygodniu.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 429:  Imię/NICK: Mieszkaniec

27.11.2018 r.

Dzień dobry,
zastanawiam się nad zakupem i zamontowaniem fotowoltaniki na dachu, chciał bym się dowiedzieć czy są jakieś dopłaty do zielonej Energi? bądź czy są może w planie?
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry. W chwili obecnej pracownik zajmujący się tymi sprawami przebywa na urlopie. Proszę o kontakt po 11 grudnia. Zapraszam w tej sprawie do urzędu.

Z poważaniem
Paweł Filipczak


PYTANIE 428:  Imię/NICK: Mariola

19.10.2018 r.

Panie Wójcie czy jest mozliwoc zorganizowania w naszym urzedzie punktu ktory zajmowalby sie wydawaniem oraz przyjmowaniem formularzy Programu CZYSTE POWIETRZE ? Jestem osoba przed 60 i nie jestem w stanie poradzic sobie ze pobraniem wniosku przez internet. Procedura rejestracji oraz pobierania wniosku jest dla mnie nie do przejscia a przyznam ze radze sobie dosc dobrze z komputerem. Czy nie mozna tego jakos ulatwic moze wnioski na stronie naszego urzedu badz w formie papierowej w urzedzie ? 
Przeciez nie kazdy musi byc biegly w informatyce.

Bardzo prosze o odpowiedz na moje pytanie.
Pozdrawiam Marianna

ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani!

Druki są do odebrania w urzędzie, chcemy też zorganizować dzień w którym można będzie wypełnić druk elektronicznie przy pomocy przedstawiciela urzędu gminy bądź WFOŚiGW

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 427:  Imię/NICK: Adam

19.10.2018 r.

Witam, czy ktoś ma nadzór nad budowąw chodników, bo jakość wykonania, pozostawia wiele do życzenia. Po pierwsze rozjechane wymiary szczeliny między kostą a krawężnikiem. A wykończenie 0.5 m od posesji wygląda nie ciekawie. A niedbalstwo przy montażu i obłupane krawężniki to norma. Zróbmy to tydzień dłużej a porządnie. Pozdrawiam.
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Inwestorem jest powiat, wszelkie uwagi przekazałem naszemu inspektorowi nadzoru, sprawdził wykonany dotychczas odcinek i wszelkie uwagi zostały przekazane do powiatu.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 426:  Imię/NICK: Agata

01.10.2018 r.

Pytanie:
Dzień dobry, czy jest już nowy Dyrektor szkoły podstawowej?
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani!

Komisja konkursowa wyłoniła kandydata na dyrektora, procedura zatwierdzenia kandydata i powierzenia obowiązków dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Jordanowie Śląskim trwa. W stosownym czasie informacja o rozstrzygnięciu będzie zamieszczone na stronie głównej urzędu.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 425:  Imię/NICK: Krystyna

10.08.2018 r.

Szanowny Panie Wójcie
Chciałabym uzyskać informację, czy w tym roku również będę miała problem z wodą ( jak zresztą co roku ). Notorycznie gdy nastaje gorące
lato ,notorycznie nie mamy wody. Rozumiem gdyby to była awaria, ale nie ,odkręcam rano kran a tu posucha. Oczywiście ta posucha trwa nie
jedną godzinę ale na dzień dzisiejszy ( niedziela) już 8 godzin i zastanawiam się , czy wieczorem będzie woda a może dopiero w
poniedziałek. Chciałabym w końcu się dowiedzieć dlaczego ta sytuacja powtarza się co roku, ponieważ z żadnymi płatnościami jak i
za wodę nie zalegam , płacę regularnie.
Dziękuję za odpowiedź
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani!

W nawiązaniu do pani pytania, a w zasadzie do terminu kiedy Pani pisała pytanie, czyli feralna niedziela 5 sierpnia była jednak awaria w miejscowości Jezierzyce Wlk., została zdiagnozowana dopiero późnym popołudniem w niedzielę, środki podjęte w celu zminimalizowania skutków w postaci braku wody spowodowały ,że po kilku godzinach woda popłynęła w kranie i mówię tutaj o osiedlu "pomnik", bo tam najczęściej dochodzi przy niskich poziomach wody na zbiorniku do zapowietrzenia się układu zasilającego i dotyczy to domów położonych tych wyżej. To, że wybudowany układ sieci wodociągowej jest układem w dużej części starym i częściej dochodzi do awarii , to jest też głównym determinantem dotyczącym modernizacji sieci wodociągowej. Zaczęliśmy od wybudowania drugiego, większego zbiornika na wodę uzdatnioną przy stacji uzdatniania, w następnym roku będzie zmodernizowany układ zasilania zbiorników na "pomniku" co powinno usprawnić cały system. Inną sprawą jest wielkość zużycia wody w okresach wysokich temperatur i braku opadów, która dochodzi do 1200 m3 na dobę, a po opadach deszczu spada do 600-700 m3, jak widać różnica jest ogromna dlatego też wydane zarządzenie mówiące o używaniu wody w okresach suszy tylko do celów konsumpcyjnych i sanitarnych jest zasadne i powinno polepszyć sytuację na "pomniku" .

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 424:  Imię/NICK: Łukasz

10.07.2018 r.

Panie Wójcie,
Czy są może nowe informacje nt. rozbudowy drogi krajowej nr 8 na odcinku Wrocław (Magnice) – Kłodzko ? Czy został już wybrany finalny wariant przez który przebiegać będzie droga?
Czy wiemy jak dokładnie nowa trasa ma omijać Jordanów i ewentualnie (w zależności od wariantu) Popowice i Glinice?
Będę wdzięczny za szersze informacje nt. temat.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Ostatnia tzw. "rada techniczna" w sprawie przebudowy DK 8 na której byli obecni przedstawiciele gmin miała miejsce jesienią 2017. W celu śledzenia na bieżąco tego co nowe w temacie DK8 jest dostępne na stronie www.dk8.pl.  Aktualne dane powinny być w zakładce STEŚ.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 424:  Imię/NICK: mieszkaniec

09.07.2018 r.

Panie Wójcie! Chciałabym się dowiedzieć kiedy w rym rok są dożynki gminne?
ODPOWIEDŹ
 
Do wszystkich pytających o dożynki!

Święto plonów w tym roku w naszej gminie odbędzie się 19 sierpnia, a wystąpią m.in. "Long & Junior", "Kabaret Kopydłów" i "A Tu Per Tu" we włoskich przebojach, zapraszam serdecznie.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 423:  Imię/NICK: Tomek

09.07.2018 r.

Szanowny Panie Wójcie,

czy według Pana wiedzy możliwe jest, ażeby w Jordanowie został otwarty w najbliższym czasie nowy supermarket?

Łącze wyrazy szacunku.

ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Według mojej wiedzy na chwilę obecną nikt nie planuje otwarcia nowego supermarketu.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 422:  Imię/NICK: Mieszkaniec

09.07.2018 r.

Szanowny Panie Wójcie,
 
chciałbym zapytać, czy istnieje możliwość oznakowania skrzyżowań ul. Leśnej z ulicą Nefrytową, Szafirową i w przyszłości kolejnymi nowymi drogami do posesji. Obecnie panuje lekki chaos, gdyż nie do końca wiadomo kto ma pierwszeństwo. Ponadto kierowcy wyjeżdżający z ul. Nefrytowej są niemal w ogóle niewidoczni przez nasadzenia przy posesjach.
 
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Jest Pan pierwszą osobą, która zgłasza potrzebę oznakowania znakami drogowymi ulic na wspomnianym w pytaniu osiedlu. Ideą przewodnią od czasu powstania osiedla była zasada jak najmniejszej ingerencji i narzucania przez gminę zasad ruchu drogowego na drogach osiedlowych, wystarczało do tej pory właściwe stosowanie Art. 25 Prawa o Ruchu Drogowym. Jeśli chodzi o słabą widoczność, zostanie to sprawdzone, a ewentualne nasadzenia, które będą w pasie drogowym zostaną usunięte, bądź podcięte tak by poprawić widoczność.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 421:  Imię/NICK: Monika

09.07.2018 r.

Panie Wojcie
Kiedy w naszym urzedzie bedzie mozna potwierdzic profil zaufany? Ministerstwa chwala sie uslugami online, ale wymagany jest profil zaufany.
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani!

Co do zasady funkcję punktu potwierdzającego profil zaufany z urzędu pełni: konsul, naczelnik urzędu skarbowego, wojewoda, Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast funkcję punktu potwierdzającego, za zgodą ministra właściwego do spraw informatyzacji, może pełnić podmiot publiczny inny niż wymienione powyżej (m.in. gmina) oraz inne podmioty wymienione w ustawie. Zgodę na możliwość potwierdzania profilu zaufanego udziela na wniosek minister właściwy do spraw informatyzacji. Nasza gmina takiej zgody jeszcze nie otrzymała, będziemy o nią wnioskować.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 420:  Imię/NICK: rolnik

21.05.2018 r.

 
Witam Panie Wójcie
Mam pytanie jako rolnik mieszkaniec gminy i producent rolny. co mam zrobić z opakowaniami,workami foliowymi i workami BIG BAG po nawozach
sztucznych których używam do produkcji rolnej zaznaczam,że firmy sprzedające nawozy odpowiedziały,iż w przeciwieństwie do opakowaniach po
środkach chemicznych nie mają obowiązku przyjmowania opakowań po nawozach .Informuję ,że dowiadywałem się w PSZOKU ale Pana pracownicy
kategorycznie odmówili przyjęcia worków tłumacząc w prost "WÓJT ZABRONIŁ"więc jak to jest rolnicy mają wywozić worki do lasu czy może
palić za przysłowiową stodołą.Ale do sedna rozpoznałem temat i wiem,że w innych gminach organizuję się zbiórki takich odpadów od rolników
więc nie rozumie dlaczego w naszej gminie nie ułatwia się pracy rolnikom których w gminie Jordanów śl.jest bardzo dużo.
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Zgodnie z zasadą przyjętą przez ustawodawcę, gmina zajmuje się tylko i wyłącznie odpadami komunalnymi. Producenci rolni podobnie jak prowadzący działalność gospodarczą i wytwarzający odpady inne niż komunalne są zobligowani stosownymi przepisami do zagospodarowania tych odpadów we własnym zakresie na podstawie odrębnych umów z podmiotami uprawnionymi do ich odbioru. Pracownicy PSZOK-a postępują więc zgodnie z przepisami, i nie można mieć do nich żadnych pretensji, a już na pewno o to,że nie przyjmują odpadów innych niż komunalne.

Wychodząc na przeciw zapotrzebowaniu rolników, w najbliższych dniach zostanie zorganizowane spotkanie z osobami zainteresowanymi pozbyciem się odpadu powstałego w wyniku działalności rolniczej czyli worki typu "big bag". Informacja o spotkaniu będzie zamieszczona na stronie internetowej urzędu i na tablicach ogłoszeń.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 419:  Imię/NICK: Dawid

21.05.2018 r.

Szanowny Panie Wójcie,

Piszę w sprawie niewykoszonych rowów przy drodze w miejscowości Janówek. Z każdym tygodniem kiedy przyjeżdżam w odwiedziny do rodziców trawa (i ogólna roślinność) jest coraz wyższa i wyższa. Moim zdaniem w tym momencie już jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, jak Pan wie jesteśmy mieszkańcami wsi, dokoła których żyje bardzo dużo zwierząt, tych dużych i tych małych. Każde z nich może "wyskoczyć" w najmniej odpowiednim momencie na drogę i spowodować wypadek. Widoczność jest bardzo ograniczona (tym bardziej w nocy). Nie wiem czy gmina jest bezpośrednio tym zainteresowana ale jako mieszkaniec proszę Wójta gminy o interwencję w tej sprawie. Rowy powinny być koszone częściej ze względu na bezpieczeństwo.

Pozdrawiam

ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Gmina przy drogach gminnych już dawno wykosiła pobocza, droga o której Pan pisze jest drogą powiatową i faktycznie nie są wykoszone pobocza, co zostało dzisiaj (poniedziałek) zgłoszone odpowiednim służbom z rejonu dróg powiatowych w Mirosławicach.

Dziękuję za informację.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 418:  Imię/NICK: Tomasz

07.05.2018 r.

Witam
W zeszłym roku został położony światłowód. Czy wiadomo kiedy zostanie oddany do użytku? Z firmą która kładł kabel nie można się skontaktować. Pozdrawiam.
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

W sprawie światłowodu należy kontaktować się z biurem regionalnym firmy ALIANET w dni robocze w godz. 8-16 pod numerem tel. 71 726 64 66 lub na adres e-mail biuro@alianet.com.pl 

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 417:  Imię/NICK: Akwarel

03.04.2018 r.

Dzień dobry Panie Wojcie.
Z czystej ciekawości. Ilu mieszkańców liczy Jordanów Śląski wg najnowszych danych, a ilu cała gmina?
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Akwarel?!

Wg stanu na dzień 3 kwietnia 2018r gmina Jordanów Śląski liczy 3137 mieszkańców, a sam Jordanów Śląski 1207osób.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 416:  Imię/NICK: mieszkaniec

23.03.2018 r.

http://www.rp.pl/Edukacja-i-wychowanie/307019968-Miejsce-w-przedszkolu -dla-kazdego-trzylatka.html jak sie pan do tego ustosunkuje?
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Nie wiem co mieszkaniec miał na myśli, ale jeśli myśli, że dokonał sensacyjnego odkrycia to jest w błędzie. Gmina o przepisach, które już obowiązują od pewnego czasu wie, jest na bieżąco, a nawet je stosuje. Gwoli przypomnienia, to jeszcze całkiem niedawno bo z początkiem tego stulecia przy szkole podstawowej był tylko jeden oddział przedszkolny, a obecnie są cztery oddziały przedszkolne oraz oddział przedszkolny prowadzony przez stowarzyszenie. Przypominając zasady to Rada Gminy w formie uchwały ustala zasady rekrutacji do oddziałów przedszkolnych, a samą rekrutację przeprowadza szkoła. W ubiegłym roku, jak wynika z informacji dyrektora szkoły, w ramach naboru głównego i uzupełniającego zastały przyjęte wszystkie dzieci zgłoszone przez rodziców, bądź opiekunów prawnych, tak więc na chwilę obecną zapewniamy wszystkim chętnym miejsce w naszych oddziałach. Owszem, są rodzice, którzy z racji miejsca pracy, czy kierując się innymi powodami, umieszczają swoje pociechy poza terenem naszej gminy, wtedy gmina dopłaca gminie na terenie której przebywa. Reasumując, bazując na wykonaniu budżetu za rok 2017, z budżetu gminy na cele związane z oświatą wydaliśmy 3 177 644,93,- z czego subwencja oświatowa z budżetu państwa na wspomniany rok wyniosła 2 164 074.00,-zł., a na wszystkie oddziały przedszkolne gmina wydała w 2017r. 453 204,93. Wracając do linku, moim zdaniem tekst napisany przez prawnika w 2017roku, niekoniecznie koresponduje z przytoczonym przepisem z 2015r, bardziej trafnym byłby przepis z 14 grudnia 2016r.?

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 415:  Imię/NICK: Agnieszka

20.03.2018 r.

Dzień dobry Panie Wójcie,
Chciałabym się dowiedzieć czy gmina planuje utworzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Wilczkowice?
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani!

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Wilczkowice jest w fazie realizacji, opóźnienie jest znaczne, powodów kilka, nie mniej jednak chcemy jak najszybciej dokończyć rozpoczęte plany, bo nie tylko Wilczkowice są w fazie realizacji.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 414:  Imię/NICK: Kawaler

20.03.2018 r.

Panie Wójcie. Nadzeszla zima. Jak Pan Radzi sobie z oblodzeniem? Rozumiem ze w okolicach "centrum" nie ma zagrożenia bo ekipy Powiatu wroclawskiego radzą sobie z odśnieżaniem. Ale co z ul. Suchowicką, która jest najbardzoej niebezpieczną drogą gminną. Ludzie spacerują z wózkami z dzoćmi. Dzieci starsze chodzą do szkoły. Mieszkańcy jeżdżą do pracy i wracają z pracy woeczorami gdzie mróz jest mocnienszy
niz w ciągu dnia. A teraz ani grama soli j piasku. To kpina. Tak traltować mieszkańców. W 2016 r. Pana pracownicy własnym kosztem łopatą rozrzucali piasek. Jak to.mozliwe? A teraz nie ma komu nawet grama piasku sypnąć. Szkoda Panu uruchomić firmy zeby sypnęla choć odrobinę soli? Przykro nam jako mieszkańcom osiedla i naszej gminy ze takie sytuacje. Choć wiadomo ze "kryzysowe". Nie są rozwiązywane natychmiast
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Z tego co widzę wysłał pan swoje pytanie o 23.37, natomiast w godzinach porannych tego samego dnia byłem na osiedlu, a po rekonesansie rozmawiałem z pracownikiem gminy o potrzebie posypania dróg na osiedlu, w szczególności na podjazdach co zostało uczynione w godzinach południowych tego samego dnia. Pisząc pytanie prawie 12 godzin później, stan drogi którą się Pan poruszał, być może uległ zmianie, ale nie może Pan pisać, że nie było reakcji, bo była.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 413:  Imię/NICK: Jan

20.03.2018 r.

Szanowny Panie Wójcie,

Moje pytanie wiąże się z poprzednim pytaniem nr 412, apropo poprawy bezpieczeństwa na drodze. Czy w Pana " planach inwestycyjnych na
kolejne lata" jest budowa chodnika na ulicy Wrocławskiej przy wylocie na Wroclaw?
Pozdrawiam
Jan

ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Obecnie wspólnie z powiatem od trzech lat realizujemy program " bezpieczna droga", polegający na budowie chodników przy ruchliwych drogach powiatowych w celu poprawy bezpieczeństwa dokładając 50% do każdego zadania, zakładając, że program będzie w przyszłości kontynuowany, a z tego co wiem jest wola powiatu, aby tak właśnie było, trzeba dołożyć wszelkich starań i przy wszystkich drogach tego typu wybudować chodniki, patrząc na finanse naszej gminy, jest to spore wyzwanie, ale możliwe do wykonania. Ostatnie lata pokazały jak budowa chodników i nakładek asfaltowych zmienia naszą gminę, moim zdaniem trend jest właściwy, a kontynuacja potrzebą chwili, pańskie pytanie wpisuje się więc w plany inwestycyjne na przyszłe lata.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 412:  Imię/NICK: Marcin

15.03.2018 r.

Panie Wójcie,
Coraz to więcej osób buduje swoje domy tuż przed lub tuż za Popowicami. Spora rzesza osób jeżdzi rowerami,spaceruje uprawia bieganie nawet wieczorami gdzie jest już ciemno lub szarawo. Dodam również,że w związku z częstymi korkami na krajowej 8 tworzacymi się przed sygnalizacją w Jordanowie to Popowice służą za objazdówke przez co ruch samochodowy jest popoludniami mocno wzmożony .W związku z tym
mam pytania : czy gmina planuje "dostawić" lub czy gmina planuje wystąpić o dostawienie lamp ulicznych pomiędzy Jordanowem a Popowicami ?
i trochę bardziej chyba nie realne pytanie : czy gmina planuje utworzenie chodnika lub scieżk spacerowej/roweroweji od jednej miejscowości

do drugiej ?
Pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ
 

Szanowny Panie!

Z uwagą przeczytałem pańskie pytanie, tym bardziej, że zbiega się z moimi przemyśleniami co do planów inwestycyjnych na kolejne lata. Niech częścią odpowiedzi będzie odpowiedź nr 409, kontynuując jestem po rozmowie z członkiem zarządu Powiatu Wrocławskiego w sprawie dalszej współpracy powiatu i gminy w ramach programu "bezpieczna droga" w kolejnych latach. W związku z tym, iż droga do Popowic jest drogą powiatową wszelkie działania z nią związane będą musiały uzyskać akceptację powiatu. Wracając do meritum, uważam iż priorytetem, chociażby ze względu na zwiększający się ruch samochodowy, będzie budowa ciągu pieszego począwszy od ulicy szkolnej do Popowic, co w znaczny sposób podniesie bezpieczeństwo i poprawi komunikację mieszkańców osiedla z miejscowością, a jednocześnie będzie służyć do czynnej rekreacji. Jeśli chodzi o oświetlenie to na chwilę obecną gmina uzupełnia oświetlenie przy drogach gminnych osiedlowych i tak też będzie w tym roku, zostanie zainstalowanych 11 lamp m.in. na ul. Szmaragdowej i Szafirowej. Więcej informacji na temat inwestycji w uchwale Rady Gminy dot. budżetu gminy na 2018r.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 411:  Imię/NICK: Mieszkaniec

12.03.2018 r.

Szanowny Panie Wójcie, czy mieszkańców ulicy szkolnej nadal będziecie odgradzac od społeczeństwa? Czy to kara? Cały Jordanów będzie tak wyglądał? Kiedyś ludzie byli nprmalniejsi i można było parkować samochód wszędzie i nikomu to nie przeszkadzało.. czy stawianie słupków nie powinno być poddane głosowaniu publicznemu? Chodniki mamy np na lakowej nie zrobione, studzienki na szkolnej pełne, A pieniądze są zmarnowane na takie słupki.. na ulicy szkolnej potrzebne są hopki bo tiry pędzą jak po torze.. czy mamy pilnować własnych wyjazdów bo
te słupki rosną jak grzyby po deszczu i niedługo nie bedzie można do domu normalnie wjechać. Czy to Pana pomysł aby tak szpecic nasza wioskę? Proszę o odpowiedź. Dosyć takiej samowoli!
ODPOWIEDŹ
 

Szanowny Panie!

Rozumiem Pana (Państwa) rozgoryczenie, ale obecna kuriozalna sytuacja nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem, jest to czysta złośliwość pana radnego powiatu Pawła Filipczaka. To on fałszywie argumentując wątpliwą potrzebę ogradzania chodnika, dbając tylko i wyłącznie o swój partykularny "interes", pomijając całkowicie zwykłe potrzeby mieszkańców, chociażby takie jak podjazd chorej osoby do apteki po lekarstwa, czy do bankomatu. Radny pisząc w swoim wniosku o "notorycznym parkowaniu", miał chyba na myśli swojego sąsiada, z tego co wiem czyni to osoba tam właśnie mieszkająca, po drugie krótkotrwałe zatrzymanie się jest dopuszczalne nawet w miastach o dużo większym nasileniu ruchu, po wtóre mieszkamy w zabudowie ustalonej około 100 lat temu i mamy taką, a nie inną szerokość dróg i chodników, jak do tej pory nikomu taki stan rzeczy nie przeszkadzał, bo wszyscy korzystając z tych miejsc robili to w sposób bezpieczny i z rozwagą, więc o co chodzi panie radny, skąd taki brak empatii dla potrzeb społecznych?! To, że Pan mieszka nad bankomatem i apteką wcale nie predysponuje pana do takich właśnie kroków i nie zwalnia z myślenia.

W związku z zaistniałą sytuacją, Gmina obecnie wyjaśnia całe zajście ze Starostwem Powiatowym we Wrocławiu, a mieszkańców proszę o opinie na zaistniałe zdarzenie.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 410:  Imię/NICK: Roman

09.03.2018 r.

Witam
W naszej gminie są dopłaty do piec 5 klasy?
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

15 lutego 2018r. Rada Gminy Jordanów Śląski podjęła uchwałę w sprawie zasad udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Jordanów Śląski pochodzących ze źródeł zewnętrznych w ramach programu priorytetowego pn.:„Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego”. Ważnym elementem tej uchwały jest regulamin, który określa m.in. zasady przyznania pomocy. Proszę o zapoznanie się z regulaminem, zamieszczonym na stronie BIP gminy w zakładce "uchwały Rady Gminy". W najbliższym czasie zostanie ogłoszony nabór wniosków , ilość środków jest ograniczona. Raz jeszcze zapraszam do zapoznania się z regulaminem, w razie pytań proszę dzwonić lub pisać do osób merytorycznie odpowiedzialnych za "program".

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 409:  Imię/NICK: mieszkaniec biskupic

27.02.2018 r.

Witam Panie Wójcie moje pytanie kieruje w sprawie drogi z Popowic do Biskupic jak dobrze pewnie Pan wie to dziura w dziurze dziurą łatana chyba drugiej takiej drogi w gminie nie znajdziemy nie wspominając o chodniku, (w Glinicy droga robiona za Pana poprzednika stan ok teraz drugi raz robiona na nowo)co jest przyczyna omijania miejscowości Biskupice i kiedy cokolwiek w tej miejscowości będzie poczynione?
dziekuje za odp
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Na wstępie pragnę poinformować, że droga przez Biskupice jest drogą powiatową, więc głównym odpowiedzialnym za stan techniczny drogi jest Starostwo Powiatowe we Wrocławiu, ale w związku z tym, że przebiega przez naszą gminę więc gmina podejmuje starania w celu poprawy ich stanu, i tak w 2015 roku złożyłem pismo do starostwa powiatowego we Wrocławiu z zakresem niezbędnych napraw na trzech drogach powiatowych na kolejne trzy lata, a były to następujące drogi: granica powiatu - Dankowice, granica powiatu - Glinica, oraz granica powiatu - Popowice. Po analizie obciążenia dróg i jakości nawierzchni Zarząd powiatu w 2016r. rozpoczął remonty dróg od granicy powiatu przez Pożarzyce w stronę Dankowic, kończąc prace na tym odcinku w 2017 , w drugiej połowie 2017 rozpoczęto remont drogi wraz z chodnikiem od Glinicy do granicy powiatu, co zostanie dokończone w 2018r, jednocześnie w 2018r. planuję się poszerzenie drogi przez Dankowice wraz z chodnikiem. Ze względu na ograniczone środki finansowe odcinek drogi Popowice, Biskupice do granicy powiatu planowany jest do wykonania w 2019r.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 408:  Imię/NICK: Tomasz

26.02.2018 r.

Witam Panie Wójcie,
Czy są plany podłączenie Jordanowa do sieci gazowej?
Pozdrawiam
Tomasz
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Gmina Jordanów Śląski czyni starania w kierunku przyłączenia gminy do sieci gazowej, jednak w chwili obecnej ze względu m.in. na brak sieci gazowych niskiego ciśnienia, a te które są w okolicy mają za małą przepustowość, nie ma technicznych możliwości. Dlatego też coraz częściej firmy zajmujące się (najogólniej mówiąc) gazem, wchodzą w technologie gazu skroplonego z lokalną stacją regazyfikacji gazu LNG. Problem tkwi jednak w tym, że minimalny roczny pobór gazu musi być na poziomie 350 000 m3 dla jednego punktu poboru, lub 400 000 m3
dla kilku punktów poboru. W 2017r. podpisaliśmy list intencyjny z Polską Spółka Gazownictwa co skutkowało przeprowadzeniem wstępnej analizy techniczno-ekonomicznej regazyfikacji, nawet przy bardzo optymistycznych założeniach przedstawionych przez gminę o potencjalnych odbiorcach gazu, niestety wyniki wskazują na brak rentowności dla tego przedsięwzięcia. Reasumując, w najbliższym czasie nie będzie możliwości podłączenia się do sieci gazowniczej w naszej gminie.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 407:  Imię/NICK: Mieszkaniec

16.02.2018 r.

Witam serdecznie panie Wójcie :,Z wielkim zaciekawieniem i wielkią aprobatą przegladam plany i poczynione już inwestycje na terenie Jordanowa a w szczególności interesuje mnie temat zalewu a mianowicie bezpieczeństwa nad zalewem: wszysto fajnie ale nijak ma się bezpieczeństwo gdy do zalewu i z niego prawdzi głównie ul.Spacerowa która jest nieoświetlona I nie wiadomo jak tylko przychodzi szarówka jak bezpiecznie opuścić zalew a już nie wspomne mieszkańców tej ulicy I ludzi którzy musza sie tam dostac po zmroku.Kiedy będzie doświetlona ta ulica włącznie z parkingiem na zalewie w łaśnie ze względów bezpieczeństwa .????
ODPOWIEDŹ
 
Na wstępie dziękuję za wszystkie miłe słowa z Pana strony, jak również za tę odrobinę dziegciu, która jest dla mnie motywacją do dalszej pracy i rozwijania terenu rekreacyjnego nad zalewem bo o nim Pan głównie pisze. Jak już Pan pewnie zauważył, został położony asfalt na ul. spacerowej do parkingu nad zalewem, kolejny etap rozwinięcia terenu nad zalewem to zgodnie z ogłoszonym przetargiem będzie zrobione: "Zagospodarowanie terenu, dostawa oraz montaż urządzeń siłowni zewnętrznej, urządzeń do street workaut’u oraz małej architektury na terenie miejsca integracji społeczności lokalnej w Jordanowie Śląskim, dz. nr 642/2, obręb Jordanów Śląski". Oprócz w/w będą zainstalowane trzy lampy ledowe solarne w celu doświetlenia okolic o których o których Pan wspomina w swoim pytaniu, co niewątpliwie powinno poprawić bezpieczeństwo w tym rejonie. W ogłoszeniu przetargowym termin realizacji zadania został wyznaczony na koniec maja 2018r.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 406:  Imię/NICK: Sylwester

13.02.2018 r.

Witam Panie Wójcie, jestem na etapie kupna domu w miejscowości Glinica, moje pytanie brzmi czy są plany podłączenia miejscowości do kanalizacji miejskiej? Tak jak ma to miejsce np w gminie Kobierzyce bo spora część miejscowości już z takiej kanalizacji korzysta.
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Jeśli jest Pan na etapie kupna domu to istniejący dom ma już na pewno rozwiązanie projektowe, docelowe dla danego obiektu, chyba że dom jest stary wtedy może być różnie? Gmina Jordanów Śląski jest niewielką gminą wiejską, przyłączenie miejscowości do systemu kanalizacji "miejskiej" (nie wiem co miał Pan na myśli) nie jest możliwe, natomiast docelowo w przyszłości miejscowość powinna być podłączona do gminnej oczyszczalni ścieków. Po więcej informacji zapraszam do urzędu gminy.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 405:  Imię/NICK: Zenek

30.10.2017 r.

Panie Wójcie,
Cóż to za "cudo" na krzyżówce na przeciwko Dino. Nie można było wymalować poziomych znaków strefa wyłączona z ruchu zamiast stawiać przeszkody, które "straszą". Za chwilę będą zniszczone przez niefrasobliwych kierowców lub młodzieńców po imprezce i tylko denerwują kierowców/mieszkańców.
Nie wiem kto to projektował, natomiast efekt końcowy chyba nie został osiągnięty.
Pozdrawiam i życzę więcej przemyślanych realizacji.
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Wspomniane skrzyżowanie wykonała firma na zlecenie "Dino", Dino natomiast otrzymało ze starostwa powiatowego we Wrocławiu warunki włączenia się do drogi powiatowej jako wyjazd z parkingu sklepu i w ten oto sposób powstało , jak to Pan określił "cudo" "architektury drogowej", które ( moim zdaniem) nie zostało dokończone, nie zostały zamalowane martwe pola itd. Próby zmiany nielogicznych rozwiązań na wstępnym etapie spełzły na niczym, starostwo się nie odzywa, a np. ciągła linia w miejscach gdzie jej nie powinno być dalej denerwuje użytkowników drogi. Mam nadzieję, że finał sprawy będzie z korzyścią dla wszystkich użytkowników drogi.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 404:  Imię/NICK: Kombatant

30.10.2017 r.

Dzień Dobry Panie Wójcie, zwracam się z zapytaniem czy wiadomo coś odnośnie ulicy Kombatantów, czy jej stan ulegnie poprawie? na tę chwilę
to chyba niezbędny jest samochód terenowy aby bez przeszkód móc poruszać się po tej ulicy.
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie!

Obecnie trwają prace nad budżetem na rok 2018, nie ukrywam, że część środków chciałbym przeznaczyć na drogi osiedlowe. Po wizji lokalnej wszystkich dróg osiedlowych widzę potrzebę załatwienia problemu, ale nie doraźnie lecz kompleksowo, co wiąże się z wydatkowaniem znacznych środków finansowych w najbliższych latach począwszy od przyszłego roku. Ulica Kombatantów jest tą która powinna być wykonana jako jedna z pierwszych. 

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 403:  Imię/NICK: Grzegorz

30.10.2017 r.

Witam Panie Wójcie.
Zawierzam w przyszłym roku rozpocząć budowę domu jednorodzinnego na terenie Jordanowa Śląskiego. Czy w przyszłym roku planowane są z budżetu gminy lub projektów unijnych dofinansowania na zakup nisko emisyjnych kotłów grzewczych i/lub budowy przydomowej oczyszczalni ścieków? Pozdrawiam.
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie!

W miesiącu listopadzie będę chciał doprowadzić do zorganizowania spotkań w poszczególnych sołectwach gminy celem omówienia możliwości pozyskania dofinansowania na zakup kotłów grzewczych spełniających normy emisji spalin, co być może Pana też zainteresuje. Informacja o zebraniach będzie zawieszona na tablicach ogłoszeń jak również na stronie internetowej gminy. Jeśli chodzi o przydomowe oczyszczalnie ścieków spotkanie informacyjne jak i nabór wniosków był w ubiegłym roku , w tym roku się nie planuje.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 402:  Imię/NICK: Ewa

30.10.2017 r.

Panie wójcie, z czystej ciekawości. Jakie są całkowite koszta poniesione przez gminę na organizację dożynek?
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani!

W zależności od roku i jakości zespołów, kwoty kształtują się różnie. W obecnym roku gmina wydała na pełną organizację ok. pięćdziesiąt tysięcy zł. Nawiązując do wcześniejszych pytań i propozycji dotyczących zespołów, pragnę poinformować, że ceny są pochodną aktualnej pozycji zespołu czy wokalisty na rynku muzycznym i kształtują się w zakresie cen od kilkunastu tysięcy netto do ponad sześćdziesięciu tysięcy netto, dlatego też trudno jest czasami sprostać oczekiwaniom naszych mieszkańców, powodem są po prostu wysokie, a nawet bardzo wysokie honoraria za występ na imprezie plenerowej, jaką są dożynki. Wierzę, że proponowane na naszej imprezie dożynkowej zespoły czy wokaliści nie będąc z "górnej półki" choć w części trafiły w gusta naszych mieszkańców i przybyłych gości.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 401:  Imię/NICK: Mateusz

14.07.2017 r.

Witam Panie Wójcie. Jako, że jestem reprezentantem młodego pokolenia naszej gminy piszę do Pana z pytaniem. Czy w Jordanowie powstanie jakieś miejsce, na wzór altanki nad zalewem? Chodzi o miejsce spotkań młodzieży, darmowe, dostępne dla każdego, coś na wzór świetlicy w Glinicy czy Popowicach? Obecnie brak miejsca spotkań dla młodych, a policja jest przeciwna przesiadywaniu młodzieży "pod remizą" strasząc i rozdając mandaty za każdym razem. Mówiąc wprost... Lubimy wypić, jednak nie mamy gdzie :) Pozdrawiam.
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie!

Analizując treść pytania, nie mogę nic poradzić na to ostatnie stwierdzenie (...lubimy...), ze względów oczywistych - jestem odpowiedzialny z mocy przepisów wyższego rzędu za przestrzeganie przepisów "o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu narkomanii..."
natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby porozmawiać o innych interesujących was zajęciach, które mogły by być utworzone zgodnie z potrzebami. Zapraszam na spotkanie w miejscu, czasie i terminie wcześniej uzgodnionym - zapraszam. 

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 400:  Imię/NICK: Mieszkanka

14.07.2017 r.

Halo Panie Wójcie dawno Pan nie odpisywal mam pytanie jakie zespoły będą na tegorocznych dożynkach proszę o odpowiedź ?!
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani!

Halo!- słyszę!, nie odpisuję bo nie ma zbyt wiele pytań, większość spraw załatwiamy podczas spotkań bezpośrednich w urzędzie (do czego szczerze namawiam), a jeśli chodzi o dożynki
to odbędą się 20.08.2017r, i wystąpią: „BIG PARTY”, „TOP GIRLS”, „MAFIA" i „ŁUKASH” zapraszam, niebawem plakat z pełnym programem na stronie gminy.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 399:  Imię/NICK: Jan

14.07.2017 r.

Szanowny Panie Wójcie,
proszę o informację dot. planów utworzenia planu targowego. Kiedyś temat się pojawił ale było to już dawno. Jak sprawa wygląda obecnie?
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Owszem, takie plany były na bazie terenów po PKP, niestety na razie jest to niemożliwe ze względu na blokadę urzędu marszałkowskiego, polegającą na wstrzymaniu przekazywaniu mienia PKP dla samorządów, a w związku z tym, że gmina nie ma własnych terenie w centrum miejscowości to powyższa sprawa pozostaje odłożona na czas późniejszy.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 398:  Imię/NICK: ŁUKASZ

14.07.2017 r.

Panie Wójcie,
Na zalewie do pełni szczęścia brakuje tylko zwykłej drewnianej kładki od strony pól, bo obecna nie pozwala na swobodny spacer z wózkiem w koło całego naszego zalewu. Czy gmina da rade taką kładkę zorganizować?
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

...gmina pracuje nad tym, żeby ułatwić przejście na rowie, mam nadzieję, że stanie się to faktem w najbliższym czasie.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 397:  Imię/NICK: mieszkaniec

27.03.2017 r.

Panie wójcie,
Brawo, wyniesione przejście dla pieszych obok gminy jest potrzebne i tu nie ma się o co kłócić. To na pewno poprawi bezpieczeństwo dzieci.
Zastanawia mnie tylko dlaczego gmina nie interweniuje w powiecie (powiat zlecił budowę tego cuda) żeby ten "próg" pomalować w taki sposób by był widoczny. W tym momencie stanowi on zagrożenie dla wszystkich uczestników; drogi jak i chodników, ponieważ kierowcy nie widząc samego "progu" nie zwalniają przed nim. Są znaki - ale jak widać to nie wszystko. Nie można by pomalować go na czerwono-biało, tak by było
go widać z daleka... ?
Panie Wójcie taki babol pod samą Gminą no po prostu wstyd.
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Oczywiście ma Pan rację, ale nie o racje tu chodzi a o bezpieczeństwo. Inwestycja drogowa, czyli budowa chodników i wyniesionego przejścia dla pieszych swój finał miała pod koniec roku, a warunki w których przyszło malować pasy na przejściu delikatnie mówiąc były nieodpowiednie
(mokro, przymrozki), dlatego też malowanie w takich warunkach miało charakter tymczasowy, a teraz na wiosnę wyniesione przejście dla pieszych zostanie pomalowane farbą grubowarstwową co zdecydowanie polepszy widoczność.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 396:  Imię/NICK: Andrzej

22.02.2017 r.

Szanowny Panie Wójcie,

1. Proszę o informację, kiedy planowane jest wykonanie sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Szmaragdowej w Jordanowie Śląskim.
2. Proszę o informację, kiedy planowane jest wykonanie nawierzchni asfaltowej na ul. Nefrytowej, Perłowej, Szmaragdowej, Szafirowej.
Wykonana w ubiegłym roku "kosmetyka" nawierzchni tych dróg, polegająca na posypaniu ich mączką kamienną, tylko pogorszyła ich stan.
Gdy jest ciepło i sucho, podczas przejazdu tymi drogami unoszą się chmury pyłu, który zanieczyszcza powietrze, samochody i przylegające posesje.
Podczas opadów deszczu i roztopów, warstwa pyłu "upłynnia się" destabilizując i utrudniając jazdę oraz oblepia koła samochodów.
Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie wykonany na tych drogach asfalt, to kiedy przynajmniej zostanie poprawiony ich stan?

Pozdrawiam

ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Andrzeju!

Proces inwestycyjny związany z budową kanalizacji na ulicy Szmaragdowej, Szafirowej i na części Perłowej zostanie uruchomiony pod warunkiem uzyskania dofinansowania w ramach rozwoju obszarów wiejskich. Obecnie jest wywieszona na stronach urzędu marszałkowskiego
lista rankingowa, gdzie na 89 gmin starających się o dofinansowanie nasza gmina jest na 37 miejscu. Z informacji które widnieją na stronach UMWD w formie uchwały zarządu wynika, iż 47 gmin przechodzi do kolejnego etapu postępowania, który po uzupełnieniach oraz ocenie
merytorycznej i eksperckiej wyłoni gminy do dofinansowania. Przewiduję,że wszystkie te czynności zostaną dokonane jeszcze w tym roku.
Pod warunkiem pozytywnych dla nas rozstrzygnięć sam proces inwestycyjny nie powinien być dłuższy niż pół roku. 
Po wykonaniu kanalizacji przyjdzie czas na położenie nawierzchni bitumicznej na drogach gminnych w ilościach na jakie pozwoli budżet gminy.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 395:  Imię/NICK: Ania

07.02.2017 r.

Szanowny Panie,
Niestety w Jordanowie są osoby czy też rodziny, bardzo zanieczyszczające powietrze poprzez spalanie w okresie grzewczym, chyba wszystkiego poza węglem. Osoby te można wskazać z nazwiska czy adresu- z kominów leci gęsty, niesamowicie cuchnący dym, wręcz czuć smród palonego plastiku czy innych substancji, które powinny trafić do recyclingu, a nie do pieca. Nie godzę się na trucie mnie i innych mieszkańców przez delikatnie mówiąc nieodpowiedzialne zachowanie innych. Gdzie można złożyć skargę na tego typu ludzi? Jak instytucja ma w obowiązku zajęcie się takimi trucicielami?
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani!

Problem, o którym Pani pisze jest obecnie szeroko komentowany w różnych mediach, również instytucje rządowe i samorządowe próbują ruszyć z "miejsca" w temacie zanieczyszczenia powietrza szczególnie w sezonie grzewczym. Jest wszystkim wiadomo, że polski przemysł jak i
indywidualne systemy grzewcze są oparte na węglu, a inne alternatywne źródła są albo niedostępne, albo za drogie dla przeciętnego mieszkańca. Nic natomiast nie usprawiedliwia spalania plastiku i jemu podobnych materiałów. Instytucjami do których należy zgłaszać
konkretne indywidualne przypadki są: gmina i wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Gmina zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminach prowadzi akcje edukacyjne w szkołach, w zakładce gospodarka odpadami zamieszczane są ulotki (również w wersji papierowej są dystrybuowane) o szkodliwości spalania niewłaściwych materiałów, w niedługim czasie będzie
dostępna nowa zakładka dotycząca ochrony środowiska. Wiem, że działania te trafiają do osób które i tak w stosunkowo niewielki sposób przyczyniają się do psucia jakości naszego powietrza. Docierają do nas pojedyncze zgłoszenia, jednak interwencje pracownika i policji przynoszą bardzo krótkotrwały efekt, gdyż w dużej mierze są to osoby bez stałego dochodu i stałego zatrudnienia. Inaczej jest z osobami, wyższym statusie społecznym, jeżeli pisze Pani o takich właśnie osobach to proszę o konkretne dane, a stosowne służby podejmą interwencję. Obecnie gmina czyni starania idące w kierunku gazyfikacji części gminy, wszystko będzie zależało od ilości chętnych do przyłączenia się do sieci gazowej, oraz od tego czy ilość chętnych będzie na tyle duża, że inwestycja będzie choć w minimalnym stopniu uzasadniona ekonomicznie, ale o tym będę informował niebawem.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 394:  Imię/NICK: Grzegorz

07.02.2017 r.

Witam, w Wilczkowicach istnieje problem przejazdów samochodów ciężarowych z kopalni Nasławice, pomimo znaków wprowadzających ograniczenie dopuszczalnej masy 8 ton. Interwencje policji są doraźne, a przy komunikacji radiowej kierowcy sprytnie omijają kontrolę. Doskonałym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie progów zwalniających na jezdni, na wzór tego przed UG Jordanów. Czy Gmina pomoże mieszkańcom Wilczkowic w tym zakresie? Pozdrawiam
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!
Problem o którym Pan pisze jest nam znany. Wielokrotnie zgłaszali to radni i Pani sołtys, sprawa dotyczy jednak drogi powiatowej, więc sprawa została przekazana zgodnie z kompetencjami do służb starosty powiatu wrocławskiego. Policja jest informowana, doraźnie interweniują,
czasami też kontrole przeprowadza inspekcja transportu drogowego, ale jak Pan sam zauważył łączność radiowa skutecznie pozwala unikać konsekwencji za notoryczne popełnianie czynów zabronionych. W Jordanowie Śląskim zostało wykonane wyniesione przejście dla pieszych,
a nie próg zwalniający, o tyle jest to istotne, że wyniesione przejście dla pieszych może być wykonane tam gdzie są chodniki, takiej sposobności na chwilę obecną nie ma w Wilczkowicach. Pojawia się szansa wybudowania przy współfinansowaniu gminy i powiatu 2018r na pewnym odcinku chodnika, co pozwoli w przyszłości wybudować wyniesione przejście dla pieszych. Póki co w 2017r chcemy wykonać projekt przyszłego odcinka chodnika.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 393:  Imię/NICK: Arkadiusz

07.02.2017 r.

Panie Wójcie,
Urząd publikuje uchwały Rady Gminy, ale w niektórych przypadkach bez protokołów. Czy to jest podyktowane jakąś tajemnicą? Z tego co wiem, każdy taki protokół jest publiczny i powinien być opublikowany. Nawet te sprzed pół roku.
Pozdrawiam,
Arkadiusz
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Na stronie BIP są publikowane uchwalone przez Rady Gminy uchwały i przyjęte przez Radę Gminy protokoły z jej posiedzeń. Obecnie tylko jeden protokół z przyjętych nie jest opublikowany, co zostanie niezwłocznie uczynione. Jak być może Panu wiadomo sesje w naszej gminie
odbywają się raz na miesiąc, jeśli nie zachodzi taka potrzeba to sesja jest zwoływana raz na dwa, bądź raz na trzy miesiące. Protokół z poprzedniej sesji może być przyjęty przez radnych na kolejnej sesji, i wtedy dopiero może być opublikowany. Zdarza się, że radni wnoszą
uwagi do protokołu z poprzedniej sesji, wtedy przeważnie przyjęcie protokołu przechodzi na  kolejną sesję Rady Gminy. W skrajnym przypadku, kiedy to sesja zwoływana jest w cyklu 3-miesięcznym (co zdarza się b. rzadko) i protokół nie jest przyjęty na najbliższej kolejnej sesji
wtedy faktycznie możemy mówić o ok. pięciu miesiącach od czasu zaistnienia zdarzenia do czasy opublikowania protokołu. Oczywiście w każdej chwili w godzinach pracy urzędu jest możliwość wglądu do protokołów jeszcze nieopublikowanych, a już przyjętych przez Radę Gminy.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 392:  Imię/NICK: Tomasz

06.02.2017 r.

Witam Panie Wójcie!
Naprzeciwko szkoły powstał próg zwalniający, który w tym miejscu jest dobrym pomysłem. Chwilę wcześniej został zdemontowany próg zwalniający na ulicy Suchowickiej. Z dwóch progów pozostał jeden. Czym to zostało podyktowane? Czy jest możliwe aby cały obszar pomnika został objęty ograniczeniem prędkości do 30km/h? Droga jest asfaltowa i nie ma chodnika. Na chwilę obecną część kierowców (nieliczni, 
ale o kilku za dużo) przyciska pedał gazu jak tylko minie próg. Natomiast jadący z przeciwka nie mają żadnego ograniczenia i na chwilę obecną mogą na wąskiej i krętej drodze jechać 50km/h/ Niestety pozostawienie sprawy rozsądkowi kierowców, może doprowadzić do jakiegoś nieszczęścia.
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Próg zwalniający na ulicy Suchowickiej nie został zlikwidowany, a jedynie (na wniosek mieszkańców osiedla) przeniesiony na drugą stronę osiedla. Progi zwalniające są odpowiednio oznakowane, zarówno ten na początku jak i ten na końcu ulicy Suchowickiej. Jak Pan zauważył na rozsądek u niektórych kierowców nie ma co liczyć, dlatego też policja zaleca zgłaszanie takich incydentów wraz z podaniem numeru rejestracyjnego pojazdu.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 391:  Imię/NICK: Jakub

05.12.2016 r.

Panie wójcie kto był tak wspaniałomyślny, aby naprzeciw szkoły zrobić próg zwalniający? Do tej pory nie było i wszyscy byli zadowoleni, to po pierwsze. Po drugie, zaraz po zrobieniu tego jakże potrzebnego dzieła, nie było odpowiedniego oznakowania, przez co mogłem poczuć się jak niegdyś Adam Małysz. Dodam tylko że jechałem przepisowe 50, a samochód nie ucierpiał. Ciekawe kto by zapłacił za naprawę jeśli byłoby inaczej. Pozdrawiam cieplutko.
ODPOWIEDŹ
 

Szanowny Panie!

Droga na odcinku o którym Pan wspomina w swoim pytaniu jest placem budowy, który jest oznakowany, podobnie zresztą jak budowane wyniesione przejście dla pieszych przed którym z obu stron jest postawione przenośne oznakowanie w postaci 3 tablic (poprzeczny garb, tabliczka informująca o odległości oraz ograniczenie do 30km/godz). Po zakończeniu prac budowlanych
zostanie wykonane stałe oznakowanie poziome jak i pionowe. Tylko w tym roku ze względu na
nieprzestrzeganie przez kierowców prędkości w terenie zabudowanym mieszkańcy wnioskowali
o 5 progów zwalniających w samym tylko Jordanowie Śląskim, i o kilka w innych miejscowościach naszej gminy, na chwilę obecną realizowany jest tylko 1. Co do zapłaty za uszkodzenia, które ewentualnie powstać by mogły podczas przejazdu przez plac budowy bez zachowania należytej ostrożności należy się zwrócić do właściciela drogi, czyli do Starostwa Powiatowego we Wrocławiu. 

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 390:  Imię/NICK: Adrian

18.10.2016 r.

Panie wójcie, dlaczego oświetlenie ulic w tej porze roku zostaje wyłączane o 6:30? W drodze do pracy/szkoły można zrobić sobie krzywdę, albo np. wejść niechcący do rzeki. Gminy sąsiednie mają oświetlenie do wschodu Słońca, tylko u nas się oszczędza jak zwykle na wszystkim...
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie!

Na terenie naszej gminy są od kilku lat zainstalowane sterowniki astronomiczne, powtarzam astronomiczne, nie na fotokomórkę. Sterowniki astronomiczne mają to do siebie,że załączają oświetlenie zgonie z zegarem astronomicznym (ze wschodem i zachodem słońca) i to jest ich plusem, minusem natomiast jest to, że podczas dni pochmurnych jest nieco ciemniej mimo , iż astronomiczny wschód słońca już nastąpił. Co do oszczędzania to niektóre z sąsiednich gmin w ramach oszczędności wyłączały, bądź wyłączają oświetlenie nocą. Puki co u nas takiego przymusu jeszcze nie ma.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 389:  Imię/NICK: Marek

18.10.2016 r.

Dzień dobry
Czy chodnik będzie budowany do końca ulicy wrocławskiej?
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Marku!

Na tym etapie przebudowy chodnika w Jordanowie Śląskim ul. Wrocławska, chodnik będzie zakończony przejściem dla pieszych w miejscu zakończenia wykopu i dalej w kierunku świateł w ciągu ul. Sobótki.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 388:  Imię/NICK: Roman

11.10.2016 r.

Witam
Jako rodzic przedszkolaka codziennie przejeżdżającego koło remizy w naszej miejscowości, chciałbym się zapytać kiedy to miejsce będzie się nadawać do przejazdu samochodem?
Wysypanie kilku wywrotek kruszywa nie kosztuje chyba zbyt wiele naszą gminę?
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie!

Wysypanie kilku wywrotek kruszywa na pewno nie kosztuje wiele, ale to nie rozwiązuje problemu. Rozwiązaniem problemu będzie przebudowa całego parkingu wraz z drogą przejazdową w stronę hali sportowej, co będzie uczynione jeszcze w tym roku. Prace będą powiązane z przebudową chodnika po stronie parkingu.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 388:  Imię/NICK: mati b

14.07.2016 r.

szanowny Panie Wójcie
moje pytanie dotyczy wywozu nieczystości dlaczego jest podział na jordanów śląski i gmina jordanów śląski nieczystości komunalne wywożone są w jordanowie dwa razy w miesiącu dlaczego w pozostałych miejscowościach czyli gmina jordanów śląski jest ledwo raz na miesiąc czy ludzie z pozostałych miejscowosci produkuja mniej
nieczystości według Pana? ostatnio przejeżdzałem w dniu wywozu nieczystości (w jordanowie śląskim tylko i wyłącznie) przez inne miejscowości wilczkowice popowice biskupice ludzie z tych miejscowości wystawiają pełne pojemniki z myślą odbioru a tu tylko jordanów i do wywozu jeszcze trzy tygodnie Po miesiącu w pojemniku robi się smród i bród nie trudno wyobrazić sobie pojemnik na odpady zmieszane kolo domu jak z niego smierdzi i ile jest much wokół. niech Pana później się nie dziwi ze powstają dzikie wysypiska w naszej gminie, prosze tylko nie odpowiadać że należy segregować bo to jest robione przeze mnie sumiennie a przez miesiąc prosze spróbować u siebie a co do ewentualnej doplaty za drugi wywóz w miesiącu to chyba nie powalające kwoty wchodzą w grę
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie!

+ do wszystkich zadających pytania w tym samym temacie. 

Szanowni Państwo, 

w związku z zakończeniem się dnia 30 czerwca umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w naszej gminie, został rozpisany wcześniej przetarg na kolejny okres. Wpłynęła tylko jedna oferta, a kwota była porażająco wysoka i o wiele wyższa niż środki przeznaczone w budżecie i wynikające z aktualnie obowiązujących stawek opłat w naszej gminie.

Jedna tylko oferta, która do nas wpłynęła, wynika najprawdopodobniej z faktu, iż duże firmy nie są zainteresowane tak mały rynkiem i bardzo rozproszonym jak nasza gmina. W związku z powyższym została podjęta decyzja o etapowaniu zwiększenia częstotliwości odbioru odpadów komunalnych w miesiącach kiedy wywóz jest jednokrotny. W kolejnym ogłoszonym przetargu został skrócony okres przewidywanej umowy do jednego roku, po to żeby w drugim etapie czyli od 1 lipca 2017r.objąć pozostałą część gminy dwukrotnym wywozem zmieszanych odpadów komunalnych. Ze względu na duże rozproszenie i małą liczbę mieszkańców w wielu miejscowościach naszej gminy, tańszym rozwiązaniem było rozpoczęcie odbioru odpadów komunalnych w pierwszym etapie od sołectwa Jordanów Śląski. Powracając do ostatniej części Pana pytania i bazując na kwotach z ostatniego przetargu to orientacyjny wzrost opłaty za odbiór i
zagospodarowanie odpadów komunalnych może wynieść ok. 3-3.5 zł. na osobę. Oczywiście pytałem przedsiębiorcę, który będzie świadczył nam powyższą usługę, dlaczego jest taki "drogi" odpowiedź była następująca: wzrost kosztów pracy, wzrost prawie dwukrotny opłaty 
na tzw. RIPOK-u (REGIONALNA INSTALACJA PRZETWARZANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH) za 1 tonę odpadów i wzrost o przeszło 50 % ilości odpadów komunalnych w porównaniu do okresu z przed wejściem w życie nowej ustawy śmieciowej tj. od 1 lipca 2013r., oraz niższe
kwoty w "skupie" za surowce wtórne (duże gabaryty i zbiórka workowa). Na podstawie danych ilościowych wynikających ze sprawozdań faktycznie znacząco wzrosła ilość odpadów zmieszanych, co ma bezpośrednio duży wpływ na kwotę wykonania usługi i na ostateczną wysokość opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów na terenie naszej gminy. 

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 387:  Imię/NICK: Anna

14.07.2016 r.

Witam Panie Wojcie
Chciałabym dowiedzieć się czy jest możliwość odnowienia placu zabaw w Wilczkowicach? O ile mozna nazwac to placem zabaw gdzie sa dwie chustawki w czym jedna grozi zawaleniem I zjezdzalnia. 
Dzieci nie maja gdzie spedzac czasu! 
Jordaniw chwali sie 3 a I nas taka porazka a nasze dzieci rowniez sa WAZNE!
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani!

Jeśli chodzi o place zabaw to każda z miejscowości gminy ma do swojej dyspozycji tzw. fundusz sołecki. W naszej gminie na ten cel co roku przeznacza się ok. 160 000,- zł., na sołectwo Wilczkowice przypada kwota ponad 12 000,zł. Do tej pory remontowano świetlicę, kupiono traktorek do koszenia trawy, teraz czas na odnowienie placu zabaw, ale o tym decyduje zebranie wiejskie.

Reasumując, w tym roku nie ma już możliwości odnowienia placu zabaw, a to co sołectwo zrobi z funduszem sołeckim zależeć będzie od mieszkańców Wilczkowic, którzy już niedługo będą decydować o podziale funduszu na rok przyszły. 

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 386:  Imię/NICK: Tomasz

10.07.2016 r.

Proszę o informację / telefon do kogo mógłbym się zwrócić w przypadku braku wody  po godzinach czynności Urzędu Gminy czy też w dni wolne od pracy
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Tomaszu!

W naszej gminie wodociągi są prowadzone przez gminę, osoby które są odpowiedzialne za prawidłową pracę całego systemu nie posiadają  telefonu służbowego, a jedynie prywatny, w związku z tym nie mogę publicznie udostępnić takiego telefonu. Zapewniam Pana, że osoby
odpowiedzialne za działanie systemu wiedzą już dużo wcześniej o problemach z wodą na podstawie informacji jakie docierają do nas w postaci sms-ów z urządzeń monitorujących pracę systemu. Monitoring obejmuje stację uzdatniania wody, zbiorniki wody uzdatnionej w Jordanowie Śl. i w Winnej Górze, zastaw pomp sieciowych, zestaw pomp głębinowych,  przepompownie w Jordanowie śląskim i w Tomicach, zbiornik wody na "pomniku". Monitoring systemu jest prowadzony 24 godz/dobę, 7 dni w tygodniu. Mimo stałego monitoringu w okresie dużego rozbioru wody dochodzi,rzadko co prawda, ale dochodzi do chwilowego braku wody i to tylko na pomniku.
Powodem jest zbyt mała różnica pomiędzy poziomem zbiornika, a osiedlem, dochodzi wtedy do zapowietrzenia przepompowni na pomniku, aby odpowietrzyć przepompownię potrzebny jest odpowiedni poziom wody w zbiorniku na pomniku, co przy dużym rozbiorze jest bardzo trudne.
Obecnie pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu, co wiązać się będzie z kolejną inwestycją w wodociągi. Nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć awarii do których dochodzi co raz częściej, powodem jest wiek sieci wodociągowej. Reasumując, osoby odpowiedzialne odpowiednio wcześnie wiedzą o problemach, niestety nie zawsze jest możliwa reakcja natychmiastowa, powodem są wspomniane już wcześniej względy techniczne.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 385:  Imię/NICK: Elżbieta

01.07.2016 r.

Witam Pana Wójta,

Mam pytanie odnośnie tegorocznych dożynek gminnych, jakie wystąpią zespoły i kiedy się odbędą.
Pozdrawiam...

ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani!

+ inni pytający o dożynki 

Szanowni Państwo, dożynki w tym roku odbędą się 14 sierpnia, a wystąpią między innymi;

  • Night Lovers
  • InoRos
  • chór Dyszkant

przewidziane są też inne atrakcje dla dzieci i dorosłych podobnie jak w latach poprzednich.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 384:  Imię/NICK: Daniel

14.06.2016 r.

witam pana wójta
mam pytanie odnośnie naszych wałów na rzece kiedy i kto będzie wykaszał bo powoli to nie widać rzeki a i zostały rozkopane wały bo miały być wstawione rury do kanałów oa narazie nic sobie z tego nic nierobi niewiem czy trawa zasłoniła czy zapomniała firma wykończyć bo chyba ci od chodników to robili pozdrawiam .
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Rzeka jak i wał rzeki Ślęzy jest pod zarządem Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu al. Jana Matejki 5 . To właśnie DZMiUW wyłania w drodze przetargu wykonawcę usług na wałach i rzece. W chwili obecnej jest wyłoniony wykonawca, który po podpisaniu umowy przystąpi niezwłocznie do realizacji przedmiotu umowy

Więcej informacji na ten temat na stronach DZMiUW we Wrocławiu.

Jeśli chodzi o "rozkopane wały" to odpowiednie służby zostały powiadomione o zaistniałej sytuacji- czekam na odpowiedź i reakcję stosowną do zdarzenia.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 383:  Imię/NICK: Teresa

14.06.2016 r.

Panie wójcie czy to prawda że będzie budowa Dino w naszej miejscowości,bo takie słuchy chodzą w sklepie u p. Basi,proszę o odpowiedż .dziekuję
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani!

Wszystko na to wskazuje, że tak właśnie będzie, lecz gmina nie jest inwestorem, ani właścicielem działki na której ma być postawiony sklep DINO, więc trudno nam mówić o szczegółach.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 382:  Imię/NICK: Daniel

02.05.2016 r.

widziałem że pojawiła się firma od nieszczęsnych chodników to że spartolone to już nie będę pisał o jakości zrobienia chodników od mostu do wyjazdu na Łagiewniki ale mam pytanie co do wykończenia całości piachem ,czy ta oto firma posprząta po sobie bo powiat wyczyściła nam stódzienki i kanały z piachu a to sypanie po chodnikach wiele zostawia do życzenia według mnie to powinno być wszystko ładnie pozamiatane jak i droga tak i chodniki po drugie skańska zerwała trawniki przy wyjeździe teraz jak pada deszcz to wszystka ziemia spływa po drodze do studzienek i za jaki czas znów będzie jęźiorko na drodze,jak tam ostatnio przechodziłem to na prywatnej posesji widział nie zebraną ziemie i kamienie tylko komuś wrzucili za murek i git, leżą też połamane pachołki na ogrodzie też prywatna posesja . proszę się nie gniewać że pisze do pana no ale ktoś to chyba z gminy nadzoruje pozdrawiam.
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny panie!

To wszystko, o czym Pan pisze było na bieżąco zgłaszane przez pracowników urzędu dla głównego wykonawcy i inwestora. Część tych uwag została uwzględniona, a podwykonawca do dnia dzisiejszego usuwa usterki zgłoszone do protokołu. Z informacji od inwestora, czyli od starostwa powiatowego wiemy, że usterki mają być usunięte do czasu pierwszego przeglądu gwarancyjnego, którego termin nie jest jeszcze ustalony. Mam nadzieję, że inwestor w całości uwzględni nasze uwagi i wyegzekwuje od wykonawcy.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 381:  Imię/NICK: Mieszkanka Jordanowa

02.05.2016 r.

Witam Panie Wójcie, mam pytanie czy nie dałoby się zrobić placu zabaw dla dzieci taki jak stoi koło szkoły bo ten co jest nad zalewem to się nie nadaje dla rocznych i dwu-trzech latków. Chodzi mi konkretnie na pomniku jak się wjeżdża na ulicę Suchowicką po lewej stronie jest tyle placu ze szok a nie obrośnięte krzakami. Pozdrawiam 
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani!

Teren, który Pani wskazała jest terenem prywatnym - działką, która w planie zagospodarowania ma przeznaczenie inne niż Pani oczekiwania. Nie wiem czy pamięta Pani czasy, kiedy w Jordanowie Śląskim nie było ani jednego placu zabaw, obecnie mamy 3, a inne miejscowości w gminie nie mają ani jednego, bądź mają place z przed 10, 12 lat, które już nie nadają się do użytkowania, dlatego też dokładamy wszelkich starań, aby sukcesywnie uzupełniać bądź wymieniać na nowe tam gdzie potrzeba jest dużo większa niż w Jordanowie Śl.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 380:  Imię/NICK: Jan

02.05.2016 r.

Witam,

W polu ruszyły prace, rolnicy wyjechali do pul i robią przysłowiowy "burdel na drogach gminnych" ( błoto zalega na jezdni) do kogo
zgłaszać takie przypadki, drogą nie idzie przejść ponieważ na asfalcie zalega błoto..

ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Pytanie wpłynęło do mnie 01.04. i nie wiem, czy mam go traktować stosownie do daty, czyli "Prima Aprillis-owo" czy też dosłownie, bo zdarzenie, które zostało przez Pana opisane jest od  zarania dziejów przypisane obszarom wiejskim i temu towarzyszące utrudnienia czyli uprawa roli i produkcja żywności. Osiedlając się na wsi w terenie typowo rolniczym należało by brać pod uwagę i taką ewentualność jak ta przez Pana opisana. Owszem, zalegające błoto stanowi chwilowe utrudnienie, a zminimalizowanie uciążliwości leży po stronie tego kto je spowodował.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 379:  Imię/NICK: J.D.

02.05.2016 r.

panieWójcie. Mam przyczepe gruzu. Nie bardzo wiem gdzie moge legalnie sie tego materiału pozbyć i jakie są tego koszty.
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Gruz z remontów w domu w ilości przewidzianej w gminnym regulaminie "utrzymania czystości i porządku" można oddać do tzw. PSZOK-u w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami, ilości znacznie przekraczające normy wskazane w regulaminie należy przekazać firmie zajmującą się odbieraniem odpadów za dodatkową opłatą, taką najbliższą firmą jest Hadlux w Sobótce.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 378:  Imię/NICK: mieszkaniec

02.05.2016 r.

Szanowny Panie Wójcie
Kiedy zostanie wyremontowana droga w Biskupicach oraz Popowicach gdyż jest w opłakanym stanie. Kiedy zostaną stworzone chodniki?
W tym momencie jest niebezpiecznie, jest wąska droga a auta jadą szybko.
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Droga przebiegająca przez Popowice i Biskupice jest drogą powiatową i to powiat odpowiada za jej stan techniczny.

Gmina wystąpiła do powiatu z propozycją położenia nowego dywanika asfaltowego i wpisania drogi do planu inwestycyjnego Powiatu. Wiem, że droga jest w złym stanie technicznym, a kolejne łatanie dziur nie załatwia sprawy, dlatego też położenie nowej nawierzchni
pozostaje niezmienne i o taki remont gmina będzie w ciągu dalszym wnioskować.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 377:  Imię/NICK: Tomasz

02.05.2016 r.

Witam.
Panie Wojcie zwracam się z prośbą o wyrównanie odcinka ul. Szafirowej chodzi o fragment zaraz po zjeździe z asfaltu. Jest to jakieś 20 m drogi w bardzo złym stanie.
Dziękuję
Tomasz
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Tomaszu!

...patrz "pytanie i odpowiedź" nr 376.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 376:  Imię/NICK: Tomasz

02.05.2016 r.

Dzień Dobry
Panie Wójcie kiedy na ulicy Perłowej będzie zainstalowane oświetlenie oraz położony asfalt na drodze? Dodatkowo zwracam się z prośbą o załatanie dziur, które pojawiły się w ostatnich miesiącach na tej ulicy. 
Dziękuję za odpowiedź oraz interwencję. Pozdrawiam 
Tomasz
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Na ostatniej sesji rady gminy tj. 27.04. została podjęta uchwała o przeznaczeniu części środków z budżetu gminy na łatanie dziur na drogach gminnych osiedlowych, po wyłonieniu wykonawcy przystąpimy do prac remontowych. Jeśli chodzi o oświetlenie to myślę, że w przyszłym roku jest duża szansa wykonania oświetlenia na ulicy perłowej i szafirowej, ale to się okaże przy projektowaniu budżetu na rok 2017. Drogi asfaltowej na razie nie będzie, bo w pierwszej kolejności należy dokończyć kanalizację, co zaplanowane jest na rok 2017.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 375:  Imię/NICK: Oskar

02.05.2016 r.

Witam Panie Henryku. Moje pytanie dotyczy zbiornika wodnego, a dokładnie jego otoczenia. Widziałem projekt zagospodarowania terenu wokół zbiornika i muszę przyznać, że wykonanie jest bardzo skromne w porównaniu do wspomnianego projektu. Pytanie brzmi, czy zaplanowane są jeszcze jakieś prace wykonawcze? Mam na myśli budowę promenady wokół zbiornika, budowę muszli koncertowej na wodzie
itp. Czy przy placu zabaw i chaty grillowej powstaną jeszcze lepsze atrakcje? Mam nadzieję, że tak. Pozdrawiam serdecznie, Oskar.
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny panie!

Projekt zagospodarowania terenu nad zalewem jest projektem wieloetapowym, wieloletnim i bardzo kosztownym. Przypomnę tylko, że to, co zostało wykonane kosztowało ok 300 tyś zł., z czego ponad 60% to środki zewnętrzne pozyskane z programów ze środków UE. Kolejne etapy są uzależnione od programów unijnych, które pozwolą na uzyskanie dofinansowania, od środków własnych jak również od rady gminy, która pilnuje, aby zrównoważony rozwój był udziałem tez innych miejscowości w gminie. Czytając pana pytanie widzę, że pozwolił Pan sobie na odrobinę fantazji, co oczywiście nie jest złe samo w sobie, ale odbiega od realiów i rzeczywistych potrzeb w naszej gminie.

Reasumując, chciałbym w najbliższym czasie doposażyć, w ramach posiadanych środków teren wokół placu zabaw w elementy siłowni zewnętrznej i w kilka lamp oświetleniowych.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 374:  Imię/NICK: 

13.04.2016 r.

Szanowny Panie Wójcie!
Mój syn chodzi na zajęcia prowadzone przez UKS "Zibi"z których jest bardzo zadowolony. Czy prawdą jest, że UKS w tym roku nie dostał
dotacji na swoją działalność a pieniądze zostały przeznaczone głównie na klub piłkarski "Nefryt"?
Pozdrawiam
ODPOWIEDŹ
 

Szanowny Panie Tomaszu!

Cieszę się bardzo, że pański syn uczęszcza na zajęcia UKS Zibi, natomiast prawdą jest, że wspomniany UKS nie otrzymał dotacji w ramach ogłoszonego konkursu. Oferta w znacznej części pokrywała się z ofertą LKS Nefryt, a żądana dotacja w przeliczeniu na jednego uczestnika zajęć była ok. 2,5 razy wyższa od oferty Nefrytu, co nie jest bez znaczenia przy dofinansowaniu ze środków publicznych. Działalność UKS-ów nie powinna być uzależniona od dotacji, bo jak sama nazwa wskazuje jest to uczniowski klub sportowy, a na terenie naszej szkoły działał już kiedyś podobny UKS, lecz nazywał się "Młodzik" i przez wiele lat działał bez żadnej dotacji, a osiągnięcia były nieporównywalne i sięgały nawet szczebla ponad powiatowego, więc nie o pieniądze tu chodzi a o jakość kadry szkolącej, a w tym przypadku też o inne cele niż te sportowe? Inną rzeczą jest to, iż podobne zajęcia jak proponowane przez UKS Zibi mogą być prowadzone w ramach szkolnych zajęć, SKS-u, co kiedyś świetnie funkcjonowało i w wielu innych gminach nawet sąsiednich
funkcjonuje do dnia dzisiejszego, nie ma potrzeby tworzenia dziwnych tworów o zabarwieniu (niestety) politycznym. Wam rodzicom od kilkudziesięciu lat Karta Nauczyciela gwarantuje zgodnie z art.42 pkt.2, że każdy nauczyciel w ramach 40-to godzinnego tygodnia pracy ma obowiązek wykonywać inne zajęcia, niż tylko te wynikające z 18-to godzinnego pensum. Do takich zajęć zaliczyć  należy też SKS-y za organizację których w szkole odpowiada dyrektor, jednocześnie zobowiązuję się do rozmowy z dyrektorami, aby  zajęcia SKS-u wróciły w naszej szkole na należne im miejsce. Tajemnicą poliszynela jest, że w tak małej gminie jak nasza organizacje aplikujące o środki dogadywały się i wnioskowały o kwoty w ramach swoich nieoficjalnych porozumień, tak było w poprzednich latach, gdzie beneficjentem środków finansowych był też UKS Zibi, mogło też być podobnie i w tym roku, ale widać komuś zależało na urządzeniu na FB przysłowiowej "jatki" bardziej niż merytoryczne i zdroworozsądkowe podejście do tematu. Mam wrażenie, że FB
to taka "golgota" współczesnych czasów gdzie bez pytania drugiej strony można "ukrzyżować bądź ukamienować" bez żadnych  konsekwencji, nawet tej moralnej. Nawiązuję do FB, mimo iż nie mam konta, to niektórzy uznali - informując mnie, że takie "biczowanie" nie może pozostać bez odpowiedzi co niniejszy czynię na stronie urzędu gminy odpowiadając nieco szerzej niż zadane pytanie.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 373:  Imię/NICK:  mariusz

15.03.2016 r.

Witam Panie Wójcie,mam pytanie już podobno do szkoły były przywiezione darmowe2 tiry jabłek ,inne gminy też dostają podobne transporty jabłek,dlaczego zwykli mieszkańcy nie mogą skorzystać ,jako gmina może załatwić taki transport dal zwykłego obywatela. 
pozdrawiam
ODPOWIEDŹ
 

Szanowny Panie!

Jabłka, które ostatnio do nas dotarły były dystrybuowane przez szkoły oraz gminny ośrodek pomocy społecznej - czy uważa Pan, że dzieci i młodzież szkolna wraz z rodzinami, oraz podopieczni GOPS-u nie są zwykłymi obywatelami? 
...Kolej dostawa jabłek spodziewana jest za kilka dni, czy będą to te same kanały dystrybucji - nie wiem, na pewno osoby, które zajmą się dystrybucją poinformują mieszkańców

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 372:  Imię/NICK:  Kornelia

15.03.2016 r.

Witam,
mam 2 pytania czy jest szansa na: 
1) zrobienie chodnika na ul. Wrocławskiej od torów w stronę wylotu na Wrocław - dodam, że to jedyny odcinek bardzo ruchliwej ulicy, na której brak chodnika, co jest niebezpieczne dla dzieci idących do szkoły; 
2) naprawienie chodnika na ul. Sobótki, ponieważ jest w fatalnym stanie
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani!

W roku bieżącym planowany jest remont i dobudowa części chodnika wzdłuż ulicy Wrocławskiej i Sobótki w stronę skrzyżowania ze światłami.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 371:  Imię/NICK:  Mieszkaniec

15.03.2016 r.

Pytam poraz kolejny czy istnieje możliwość zainstalowania progów zwalniajacych na ul ląkowej???????
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny mieszkańcu!

Proszę o złożenie oficjalnego pisma w przedmiotowej sprawie, żeby można było merytorycznie rozpatrzyć opisany w pytaniu problem.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 370:  Imię/NICK:  Dariusz

15.03.2016 r.

Witam Panie Wójcie.
Mam pytanie czy wiadomo coś na temat rozszerzeniu programu KAWKA na powiat wrocławski??
Pozdrawiam
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Nie wiem do końca co Pan miał na myśli pisząc o rozszerzeniu programu KAWKA na Powiat Wrocławski. Jeśli miał Pan na myśli starostwo to jest to pytanie Starostwa, jeśli natomiast miał Pan na myśli gminy powiatu to tu już każda podejmuje temat autonomicznie. Program KAWKA jest priorytetowym programem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i ma służyć m.in. likwidacji tzw. niskiej emisji. Program przeznaczony jest dla podmiotów, które nie są zaliczane do sektora finansów publicznych, a w szczególności dla:

  • osób fizycznych,
  • wspólnot mieszkaniowych,
  • osób prawnych,
  • przedsiębiorców,

oraz jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi. Program ma służyć poprawie jakości powietrza, a w szczególności w terenach gdzie są przekroczone normy emisji związków szkodliwych i dotyczy przede wszystkim dużych skupisk ludzkich. Oczywiście są miasta które "zachęcają " mieszkańców do likwidacji pieców węglowych w zamian za przyłączenie się do sieci ciepłowniczej, lub gazowej w zamian za częściową  rekompensatę. Póki co nasza gmina jeszcze nie dopłaca do wymiany pieców węglowych. Więcej na ten temat na stronach NFOŚiGW, oraz WFOŚiGW.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 369:  Imię/NICK:  Jan

10.03.2016 r.

Witam,

Panie Wójcie, do kogo zgłaszamy problem z lampami ulicznymi, nie świeci, zapala się i wyłącza.
Dziękuje za pilną odpowiedź!

ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Uwagi dotyczące problemów z oświetleniem ulicznym proszę kierować do urzędu gminy tel. 71 391 15 83. Jeśli chodzi o ul. Wrocławską i Sobótki awaria została zgłoszona i jest usunięta.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 369:  Imię/NICK:  Łukasz

04.03.2016 r.

Panie Wójcie,
Czy teren przy zalewie od strony pól,który miałbyć przystosowany do spacerowania,biegania będzie w tym sezonie dostępny?!.Deklarował tak Pan w jednej z odpowiedzi w roku 2015 na ten temat poniżej i co dalej?
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Teren o którym Pan pisze w ubiegłym roku późną jesienią został uprawiony (wcześniej ze względu na suszę się nie dało), następnie czynność uprawy zostanie powtórzona wiosną tego roku wraz z zasianiem trawy, która jest już zakupiona i czeka na odpowiedni czas. Po wschodach teren zostanie zawałowany i utrzymywany do celów rekreacyjnych przez stowarzyszenie wędkarskie.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 368:  Imię/NICK:  Ewelina

05.02.2016 r.

Witam serdecznie Panie Wójcie.
Chciałabym zapytać czy woda, która dostarczana jest do naszych domów w Jordanowie Śląskim zanim tafi do wodociągu oczyszczana jest odżelaziaczem? Mamy bardzo duży kłopot z wysokim poziomem żelaza w wodzie co źle wplywa na nasz domowy sprzęt, garderobę czy nawet nasze zdrowie.
Z wyrazami szacunku Ewelina B.
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani!

Woda, która trafia do naszych domów jest wydobywana ze studni głębinowych i uzdatniana do spożycia na "stacji uzdatniania".
Proces uzdatniania jest w pełni zautomatyzowany, a woda uzdatniania w tym procesie jest w pełni zdatną do spożycia przez ludzi.
Parametry wody są dostępne na stronie internetowej gminy w zakładce "wodociągi publiczne". Bywają dni, kiedy pojedyncze parametry nie trzymają normy, ale dzieje się tak tylko w momencie awarii. Czy może Pani przybliżyć problem o którym Pani pisze w swoim pytaniu, bo po remoncie stacji uzdatniania w 2005 jest to pierwszy przypadek takiego zgłoszenia.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 367:  Imię/NICK:  MIESZKANIEC MLECZNEJ

05.02.2016 r.

WITAM PANIE WÓJCIE
MAM PYTANIE ODNOŚNIE ŚMIETNISKA W MLECZNEJ GDZIE MIAŁ BYĆ WYWOŻONY SAM GRUZ I ZIEMIA A NA CHWILĘ OBECNĄ JEST TAM WSZYSTKO MIĘDZY INNYMI ODPADY SZPITALNE I ZIEMNIAKI GDZIE ZAPACH JEST TAK SPECYFICZNY ŻE NIE MOŻNA WYTRZYMAĆ JAK TO MOŻNA BYŁO TAK DOPUŚCIĆ DO TEGO SĄ MAŁE DZIECI CZY MOŻE PAN COŚ Z TYM ZROBIĆ CHOCIAŻ TWIERDZI PAN ŻE JEST W PORZĄDKU A JEDNAK NIE PROSZĘ PRZYJECHAĆ DO MLECZNEJ I POROZMAWIAĆ Z MIESZKAŃCAMI WSI A JAK NIE TO ZACZNIEMY INTERWENIOWAĆ SAMI MIĘDZY INNYMI WEZWIEMY TELEWIZJĘ TVN PROSZE O ODPOWIEDZ
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Rekultywacja dzikiego wysypiska odpadów przebiega zgodnie z decyzją Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Decyzja marszałka zezwala na "przetwarzanie odpadów w procesach odzysku R5 oraz R13..." i dotyczy 34 kodów odpadów, które mogą być użyte do rekultywacji, a wszystkie działanie niezgodne z decyzją są na bieżąco monitorowane. Obecnie jest wszczęta kontrola Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, która powinna wyjaśnić wątpliwości mieszkańców sołectwa Mleczna.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 366:  Imię/NICK:  Sylwester

05.02.2016 r.

Panie Wójcie dlaczego nie można było reaktywować kolej DLŚ z Jordanów Śląski do Wrocław Główny.
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Na temat linii kolejowej 310 pisałem już kilka razy na przestrzeni ostatnich lat, niestety UMWD który jest odpowiedzialnym za koleje regionalne nie jest w stanie dzisiaj określić, jaka będzie przyszłość tej linii. Dobra wola jest, ale na tym się kończy. Linia 310 została zlikwidowana w 1995r
przez PKP i do dnia dzisiejszego jest w zasobach własnych PKP. Od kilku lat UMWD i PKP próbują dość do porozumienia w sprawie przekazania w zasób infrastrukturalny UMWD między innymi linii 310 niestety bez rezultatu. Pomysł był taki, że UMWD uruchamia linię, a gmina zapewnia
wiatę przystankową i miejsca parkingowe, co uzyskało akceptację samorządów gminnych. Obecnie UMWD forsuje ideę dworca Świebodzkiego jako stacji docelowej dla przewozów dolnośląskich. Jeżeli nastąpią zmiany w strukturze własności linii 310 będą mieszkańcy naszej gminy poinformowani.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 365:  Imię/NICK:  Paweł Królikowski

05.02.2016 r.

Szanowny Panie Wójcie!

Ulica Kombatantów w Jordanowie Śląskim jest podziurawiona jak ser szwajcarski, nie nadaje się dla ruchu kołowego. Kiedy zostanie położona prawdziwa nawierzchnia utwardzona na tej ulicy? Czy nie można do tego czasu chociaż doraźnie łatać ubytków nawierzchni choćby prowizorycznie zasypując je tłuczniem? Wiem, że jest to robione 1-2 razy w roku ale to nie wystarcza, przy takiej technologii należałoby to robić conajmniej raz w miesiącu. Poza tym taki żwir czy tłuczeń dobrze by było wsypać do dziury na drodze i wyrównać chociażby szuflą, a nie jak ostatnio to zrobiono, nasypać górki obok dziur i zostawić bo to tylko pogarsza sytuację. Chyba, że ostatnia naprawa miała na celu stworzenie toru do rajdów offroad'owych. Liczę na szybką interwencję,
chociażby doraźną i z góry dziękuję. 

Z poważaniem
Paweł Królikowski

ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

W budżecie gminy na 2016r. nie zostały zabezpieczone żadne środki na ten cel. Po dokonaniu analizy budżetu w II kwartale mam nadzieję że znajdą się środki, a rada gminy przeznaczy je na załatanie dziur.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 364:  Imię/NICK:  Daniel

05.02.2016 r.

Witam Panie Wójta.
Mam pytanie bo chodzą pogłoski że do naszej gminy będą zajeżdźały zielone autobusy z Gminy Kobierzyce więc pytam u źródła czy to prawda?
pozdrawiam
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

"Zielone autobusy" są wewnętrzną komunikacją gminy Kobierzyce, natomiast trwają obecnie prace nad siecią publicznego transportu zbiorowego na terenie Dolnego Ślaska, gdzie instytucją odpowiedzialną za komunikację wojewódzka jest UMWD. Nowa sieć połączeń ma wejść w życie od 1 stycznia 2017r, a o wszelkich korzystnych zmianach dla naszej gminy będą mieszkańcy informowani na bieżąco.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 363:  Imię/NICK:  Mariusz

05.02.2016 r.

Czy to prawda, że koszty roczne koszenia boiska piłkarskiego wynoszą 30 000,00 PLN?
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Nie, roczne koszty koszenia boiska piłkarskiego nie wynoszą 30 tyś. zł. Więcej inf. w zakładce "budżet" na stronie internetowej UG.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 362:  Imię/NICK:  Mariusz

05.02.2016 r.

Czy w związku z ciągłymi wycinkami drzew w gminie są respektowane związane z tym nasadzenia?
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Tak, nasadzenia zastępcze są realizowane, a pracownik merytorycznie odpowiedzialny monitoruje realizację wydanych decyzji.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 361:  Imię/NICK:  Bernadetta

05.02.2016 r.

Witam Panie Wójcie,

czy gazetka "Wieści Gminne" Jordanów Śląski może ukazywać się znowu w formacie pdf w zakładce? Ostatnia zamieszczona tam gazetka jest z przełomu stycznia/lutego 2014 roku.

Pozdrawiam serdecznie w Nowym Roku,
Bernadetta P.

ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani!

W najbliższym czasie osoba odpowiedzialna za wydawanie gminnej gazetki uporządkuje i zamieści wersje elektroniczne brakujących wydań na stronie internetowej urzędu w zakładce "Wieści Gminne"

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 360:  Imię/NICK:  emerytka

05.02.2016 r.

hallo hallo panie wójcie budzimy się , dawno pan nie odpowiadał na nasze pytania
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani!

Uwaga słuszna - już odpowiadam, dziękuję za zainteresowanie tą stroną.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 359:  Imię/NICK:  Dariusz

12.10.2015 r.

Witam panie Wójcie
Mam pytanie co do oświetlenia ulic w Glinicach , otóż żona była( ze względu na rozkład pracy sam nie mogę się wybrać) się dowiedzieć o założenie dodatkowej lamy i usłyszała że jeśli kupimy lampę to ją zamontują, a na drodze w stronę Janówka dało się zamontować 4 nowe lampy(i to słup za słupem) i to jedną nawet ze słupem. Więc chciałby się dowiedzieć na jakie zasadzie jest rozpatrywany montaż lamp? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Gmina ze środków budżetu gminy (przy wsparciu funduszu sołeckiego) wykonała 3 punkty oświetleniowe przy drodze gminnej Glinica -Janówek, czwarty punkt oświetleniowy to efekt inicjatywy prywatnej mieszkańca, który pokrył w 100% zakup słupa, zakup lamy oraz montaż. Odległości między słupami oraz elementy oświetlenia sfinansowane przez osobę prywatną są o identycznych parametrach jak te montowane przez gminę, co było istotnym warunkiem wyrażenia zgody.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 358:  Imię/NICK:  mieszkaniec ul wrocławskiej

12.10.2015 r.

Witam panie wójci pytanie odnośnie remontu ul. wrocławskiej czy razen z nakładką masy asfaltowej benda remontowane terz chodniki do mostu i od mostu do wyjazdu na Łagiewniki bo rużne . Pozdrawiam ODP
ODPOWIEDŹ
 
Do "mieszkańca ul. wrocławskiej" 

Ulica wrocławska będzie remontowana na odcinku 800 metrów, czyli do końca pasa drogi powiatowej - kier. Łagiewniki. Oprócz nakładki asfaltowej, na remontowanym odcinku stare płyty chodnikowe zostaną zastąpione nową kostką brukową.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 357:  Imię/NICK:  Stanlej

12.10.2015 r.

Czy jeśli gminie zostanie nałożony nakaz z góry przyjęcia uchodźców to Czy Wójt i cała rada gminy zgodzi się na to? Czekam na odpowiedz
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

System nakazowo-rozdzielczy działał poprzednim systemie gospodarczym i politycznym. Obecnie nie przewiduje sytuacji o której Pan pisze w swoim pytaniu

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 356:  Imię/NICK:  gość

12.10.2015 r.

Panie Wójcie ponawiam pytanie odnoście Pana stanowiska, co to ustawienia wozu strażackiego na całej długości chodnika na ul. Łąkowej. Z uwagi na to, że jest to mienie gminne, to Pan jako gospodarz powinien się tym zainteresować i przyspieszyć usunięcie pojazdu z tego miejsca. Jak nie trudno się domyśleć, jest to pojazd całkowicie niesprawny technicznie, więc zagraża on bezpieczeństwu w komunikacji pieszych jak i innych pojazdów!!!!!
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny "gościu"!

Owszem, wóz strażacki stoi na chodniku, ale nie na całej długości, a tylko na jego kilku metrach. Samochód jest wycofany z eksploatacji i czeka na odbiór uprawnionej firmy. Gmina nie ma garażu na wspomniany sprzęt, dlatego został ustawiony chwilowo na drodze gminnej o bardzo małym natężeniu ruchu (kilka pojazdów na dobę). Zdaję sobie sprawę z pewnych utrudnień, ale obserwując ruch pieszy na ul. łąkowej, który w przeważającej części i tak odbywa się drogą, proszę do czasu usunięcia przeszkody o zachowanie szczególnej ostrożności.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 355:  Imię/NICK:  Jordanowiczanin

12.10.2015 r.

Witam, czy to prawda, że w Jordanowie Śląskim planowane są budowa i uruchomienie supermarketu sieci Dino? Jeśli tak, czy prawdą
jest, iż ma być zlokalizowany na terenie należącym do Spółdzielni Pracy ,,JORDANÓW''?
Pozdrawiam!
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Spółdzielnia pracy "Jordanów" nie jest jednostką organizacyjną gminy, władze spółdzielni nie informują gminy o swoich działaniach, jedyne co jest pewne to wystąpienie z pismem przedstawiciela sieci DINO do gminy o określenie warunków przyłączenia do sieci wodociągowej.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 354:  Imię/NICK:  pan pytanko

11.08.2015 r.

Panie wójcie czy juz wiadomo kto wystąpi na tego rocznych dożynkach
ODPOWIEDŹ
 
Sz. pan pytanko!

Pan pytanko zajrzy do pytanka i odpowiedzi nr 348 ab, ponadto w momencie pisania był już zamieszczony "plakat dożynki 2015", a w nim wszystkie odpowiedzi na powyższe pytanie.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 353:  Imię/NICK:  Radek

10.08.2015 r.

Sz.P. Henryku kiedy pojawi sie plakat z planem na Dozynki 2015?
Z gory dziekuje za info.
Pozdrawiam
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Plakat "Dożynki 2015"już jest dostępny na stronie Urzędu Gminy od piątku (07.08.2015r)

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 352:  Imię/NICK:  mieszkaniec

05.08.2015 r.

Drogi wójcie mam pytanie kto wystąpi na tegorocznych dożynkach
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Mieszkańcu!

Odpowiedź na mieszkańca pytanie jest już na stronie pod numerem 348 a,b w "pytaniach i odpowiedziach"

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 351:  Imię/NICK:  Jacek

05.08.2015 r.

Witam Panie Wójcie. Czy w naszej gminie (tak jak ma to miejsce w Sobòtce) działa program sterylizacji byłych bezdomnych
przygarniętych kotów? Pozdrawia Jacek
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

W programie opieki nad bezdomnymi zwierzętami mamy zapisy mówiące o ochronie bezdomnych zwierząt, o sterylizacji bezdomnych kotów, jednakże w związku z małymi środkami finansowymi gminy ograniczamy się jedynie do wyłapywania i przekazywania do schroniska bezdomnych psów które w ocenie mieszkańców stanowią większe zagrożenie dla ludzi niż wspomniane koty. W 2015 r. W budżecie gminy na powyższy cel przeznaczone są środki w wysokości ok. 22 000,- zł.
Jeśli chodzi o byłe bezdomne, przygarnięte koty to po przygarnięciu nie są bezdomne, a takie już nie podlegają bezpośredniej ochronie.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 350:  Imię/NICK:  Mark

29.07.2015 r.

Panie Wójcie, dlaczego koło cmentarza została zrobiona sygnalizacja świetlna zamiast ronda? To było w 100% pewne, ze będą korki tak samo jak w Łagiewnikach. Jadąc do Jordanowa bardziej opłaca się jeździć przez Popowice (tak jak to większość robiła gdy była budowa) niż stać w korkach od baru jordan, a nawet od stacji paliw Pieprzyk.
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

To,że remont skrzyżowania był potrzebny, zgadzamy się chyba wszyscy. W ostatnich latach ilość wypadków na tym skrzyżowaniu była na tyle duża,że GDDKiA zdecydowała się wreszcie na przebudowę. Odpowiedź GDDKiA na moje pismo odnośnie budowy ronda była jednoznaczna: w Polsce nie krzyżuje się dróg I i III kategorii rondem, muszą być światła - i tak uczyniono. Rozumiem Pana irytację, ale proszę zrozumieć też innych użytkowników dróg, którzy stojąc na wlotach podporządkowanych drodze krajowej nr 8 stali bardzo często od kilku do kilkunastu minut, a ich zniecierpliwienie powodowało często mniej lub bardziej groźne wypadki. Jak Pan zauważył nie jest to proste 4-ro wlotowe skrzyżowanie, a 5-cio wlotowe, co dodatkowo wydłuża czas oczekiwania na DK 8. Rozwiązaniem jedynym skutecznym jest wybudowanie drogi 4-ro pasmowej o co i włodarze gmin i parlamentarzyści z Dolnego Śląska od kilkunastu lat zabiegają, niestety bezskutecznie. Z perspektywy Warszawy nie widać chyba,że jest to główna droga na południe Europy, mam nadzieję, że jesienne wybory to zmienią.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 349:  Imię/NICK:   Andrzej ż

29.07.2015 r.

p.wójcie kto będzie gral na tegorocznuch dożynkach.czy będzie mozna handlować na boisku piwem -jakie warunki trzeba spełnić.
Może jordanowskie KGW-mogłoby nie wyć w tym roku. pozdrawiam A.Ż
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Kto będzie grał na tegorocznych dożynkach jest opisane w pytaniu poniżej, jeśli chodzi o drugą część Pana pytania, to handel piwem jest jednych z elementów większej układanki, w skład której wchodzą m in.: scena, nagłośnienie i światło - wszystko to wg riderów technicznych głównych zespołów, ponadto stragany i inne atrakcje. Firma mająca wyłączność na obsługę gastronomiczną, oferuje nam za darmo profesjonalną scenę widowiskowo-koncertową, minimum 10 m x 10 m., dwie oświetlone garderoby dla artystów, ciepłe posiłki dla członków zespołów artystycznych, płotki zaporowe ciężkie i lekkie – w ilości niezbędnej do zabezpieczenia sceny koncertowej, hali namiotowej, ławo-stołów w ilości odpowiedniej dla minimum 500 osób, obsługi sceny i nagłośnienia przez akustyka wg raiderów występujących zespołów . Nie jest Pan w stanie zabezpieczyć nam takich warunków jak firmy które zajmują się tym profesjonalnie z oczywistych względów - mają na stanie własne sceny i namioty, które wynajmują wielokrotnie, a wynajęcie bez wyłączności gastronomicznej kosztowały by ponad 10 tyś zł. Ryzyko (zimno, deszcz), jakie z tym się wiąże w dużej mierze ponosi przedsiębiorca, a Pan chce tylko piwo sprzedawać!

Ostatnia część pytania dotyczy fundamentalnych treści jakie są zawarte w tradycji dożynek. Obrzędy ludowe (występy kół gospodyń wiejskich), wieńce dożynkowe nawiązują do tradycji naszych ojców, stanowią o rozpoznawalności dożynek, sugeruje Pan zaniechanie nawiązania do tradycji?

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 348a:  Imię/NICK:  mieszkanka

29.07.2015 r.

Witam mam pytanie jakie zespoly beda na tegorocznych dozynkach mieszkanka

PYTANIE 348b:  Imię/NICK:  Eda

29.07.2015 r.

Witam mam pytanie jakie zespoły beda na tegorocznych dozynkach
ODPOWIEDŹ

 
Szanowne Panie!

Jak już wcześniej pisałem, dożynki w tym roku odbędą się 23 sierpnia, a po części oficjalnej rozpocznie się część artystyczna, która przedstawia się następująco:

Przedstawienie artystyczne dla dzieci: „Spartakiada na wesoło”, następnie występ Zespołu Tańca Ludowego „Hanka”. Po zespole ludowym wystąpią nasze panie z KGW „Jordanki”z piosenką biesiadną. Po występach zespołów ludowych i biesiadnych jako nieodłącznego elementu dożynek, rozpocznie się koncert zespołu „BOBI”, a gwiazdą wieczoru będzie zespół „REZERWAT, następnie prezentacja rodzimego zespołu „KILO MANDŻURA”. Po występach "na żywo" rozpocznie się "Dyskoteka pod Gwiazdami", którą poprowadzi DJ PeteShaker.

Zapraszam wszystkich chętnych i życzę miłego biesiadowania na naszych dożynkach.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 347:  Imię/NICK:  Tomasz

08.07.2015 r.

Dzień Dobry,
Panie Wójcie niedawno odbył się przetarg na wywóz odpadów w naszej Gminie. Wiadomo mi, że były zastrzeżenia wśród mieszkańców gminy (zgłaszane również u Pana jak i pracowników Gminy) co do częstotliwości wywozu odpadów komunalnych w miesiącach maj-wrzesień.
Chodziło o to żeby wywóz odbywał się 2 razy w miesiącu. Odpowiedź ze strony Gminy była taka, że w nowym przetargu będzie odbiór 2 razy w miesiącu. Natomiast w rozpisanym przetargu -jego ogólnych warunkach znów wracamy do jednorazowego odbioru ww. okresie.
Pytanie co zrobić z "nadwyżką" zmieszanych śmieci, czy nie można było tego  uregulować zawierając nową umowę z podwykonawcą?
Pozdrawiam
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Nie wiem czy Pan zauważył, ale ogłaszaliśmy przetarg 2 razy. W pierwszym były uwzględnione uwagi mieszkańców, jednak najniższa oferta złożona na wykonanie tej usługi o wiele przewyższała możliwości finansowe wynikające z obecnej stawki za wywóz odpadów komunalnych, co wiązało by się z podwyżką za wywóz odpadów o około 2-3 zł. od osoby . W miejscowościach gdzie były zorganizowane przez sołtysów spotkania, mieszkańcy zostali poinformowani o wynikach pierwszego przetargu i opowiedzieli się za utrzymaniem dotychczasowych stawek za wywóz odpadów. Pierwszy przetarg został unieważniony, a w drugim powróciliśmy do podobnego sposobu w przypadku odpadów zmieszanych i segregowanych. Nowością jest wprowadzenie dodatkowo oprócz worków, tzw. gniazd na plastiki, a frakcja bio będzie odbierana 2 razy w miesiącu o 2 miesiące dłużej niż do tej pory. Wielu mieszkańców gminy podziela pogląd, że w przypadku segregacji odpadów nie mają czym zapełnić pojemnika na odpady zmieszane, problem rodzi się w sytuacji gdy ktoś nie segreguje i oddaje wszystko jako zmieszane, w takim przypadku potrzebny jest większy pojemnik bądź 2 pojemniki. W związku z tym, że stawki za wywóz odpadów są w tym roku wysokie, przetarg został ogłoszony tylko na rok z nadzieją, że w przyszłym roku będzie większa konkurencja i niższe stawki. Odpowiadając na ostatnią część Pana pytania, informuję, że możemy podpisać jedną kompleksową umowę z jednym wykonawcą wyłonionym w procedurze zamówień publicznych, co zostało uczynione.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 346:  Imię/NICK:  Jerzy

30.06.2015 r.

Witam Panie wójcie. W ostatnim czasie miałem możliwość spacerowania w centrum naszej miejscowości w godzinach wieczornych, żeby nie powiedzieć nocnych, ale zasmucił mnie jeden fakt. Dlaczego blisko połowa latarni nie świeci? Mowa tu o ul. Wrocławskiej około numeru 40, ul. Pocztowa, ul. Szkolna i pewnie jeszcze kilka ulic. Pomijając fakt, że mamy wakacje i młodzież częściej niż o innej porze roku przebywa nocami na dworze, to niewyobrażalne ciemności niebezpieczne są również dla kierujących pojazdami. Mamy do czynienia z awarią, czy po prostu oszczędzamy na oświetleniu? Pozdrawiam!
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie !

Mamy do czynienia z awarią, w najbliższych dniach pojawi się specjalistyczny sprzęt w celu umiejscowienia i usunięcia awarii.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 345:  Imię/NICK:  ANIA

29.06.2015 r.

DIETY RADNYCH GMINY,

Szanowny Panie Wójcie,

Radni Lubania wprowadzili w życie interesujący projekt uzależniający wysokość pobieranych przez nich diet od frekwencji- tzn. każda nieobecność na sesji czy jakiejkolwiek innej formie spotkań radnych w ramach pełnionej funkcji wiążę się z utratą części uposażenia. Radni sami określili procentowo redukcję swojego uposażenia- może być ono mniejsze nawet o 70% przysługującej im diety,
jeśli po prostu nie pracują. Mam nadzieję, że nikt, a zwłaszcza nasi Radni, nie dopatrzą się jakichkolwiek złych intencji w propozycji wprowadzenia podobnego rozwiązania w naszej Radzie. Wiadomym jest, że nie godzą się oni na pełnienie tej funkcji społecznej dla diety, ale w ramach poczucia obywatelskiego obowiązku oraz chęci działania na rzecz Gminy i jej mieszkańców.

Natomiast sama dieta nie stanowi dodatkowego wynagrodzenia, ale ekwiwalent dla Radnych za ich czas poświęcony pracy na rzecz Gminy. 

Myślę, że wszyscy mieszkańcy byliby zadowoleni z takiego rozwiązania, natomiast samym Radnym dałob! y ono możliwość pokazania nam mieszkańcom swojego zaangażowania, co z pewnością zaprocentowałoby na ich korzyść już w kolejnych
wyborach.

ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani!

Temat, który Pani poruszyła w swoim pytaniu w rzeczy samej nie zależy od wójta,a od radnych, którzy uchwalają diety, nie mniej jednak informuję, iż w naszej gminie już od 4 lat funkcjonuje uchwała podobnej treści, która reguluje wielkość potrącenia diety w powiązaniu z nieobecnością na sesji lub komisji rady gminy, powiem więcej - potracenia z diety w związku z absencją dotyczą
również sołtysów. Rozważając teoretycznie skrajny przypadek, to gdyby w miesiącu zdarzyło się 5 posiedzeń rady bądź komisji, lub razem wziętych, a radny z nieuzasadnionych przyczyn nie uczestniczyłby w żadnym posiedzeniu, to jego dieta wyniosła by 0.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 344:  Imię/NICK:   Małgorzata, mama 13-latki

29.06.2015 r.

 
Dzień dobry

Panie Wojcie w maju zadałam pytanie czy będą w naszej gminie szcepienia przeciw HPV.Takie pytanie padło także w 2014 roku i spotkało się w wielka z Pana storny akceptacją.Czy coś się zmieniło w tym temacie?Ponawiam prośbę o odpowiedz.

PYTANIE 321: Imię/NICK: mieszkanka

26.09.2014 r.

Witam Panie Wójcie,
czy nasza gmina weźmie udział w programie szczepień przeciw HPV i sfinansuje szczepionki?
Obecnie większość gmin już umożliwiło skorzystania z darmowego szczepienia przeciw rakowi szyjki macicy- informacja z NFZ.
Myślę,że gmina zadba również o nasze dzieci i wyrówna szanse z innymi, a proszę również wziąć pod uwagę fakt,że nie wszystkich rodziców stać na indywidualny zakup tej szczepionki dla swoich dzieci, pozdrawiam 

ODPOWIEDŹ

Szanowna Pani!
Tak, nasza gmina planuje objęciem jednego rocznika co roku programem szczepień. Środki zostaną zaplanowane w planie budżetowym na 2015r., a przed podjęciem takich działań w przyszłym roku zostanie zaplanowane spotkanie z rodzicami dziewczynek objętych programem.

ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Małgorzato!

Środki co prawda nie zostały zaplanowane, ale nie dlatego, że nie było dobrej woli, ale dlatego, że pojawiły się wątpliwości Kilka lat temu firma promująca szczepionkę HPV przekonała kilku włodarzy gmin o "cudownym" działaniu szczepionki HPV. 

Wtedy szczepionka kosztowała ok. 600 zł.za jedno szczepienie, a wymagane jest 3-krotne podanie szczepionki. Obecnie 1 dawka kosztuje ok. 200 zł., drugą dawkę aplikuje się po 2 miesiącach, a 3 po kolejnych 4 miesiącach, co powoduje, że profilaktyka raka szyjki macicy nie jest już tak niedostępna, a jednocześnie budzi wiele kontrowersji u specjalistów i tak jak w innych przypadkach, tak samo i w tym są głosy za i przeciw. Czytając cytowany artykuł mam wiele wątpliwości czy i dlaczego mamy z publicznych pieniędzy finansować tę właśnie profilaktykę?, proszę przeanalizować poniższy artykuł, również pod względem odpowiedzialności w razie wystąpienia powikłań.

"Szczepionka przeciw HPV – poznaj fakty zanim zaszczepisz

Bezpieczeństwo, skuteczność w zapobieganiu rakowi szyjki macicy i ryzyko związane ze szczepieniem są nieznane. BILANS KORZYŚCI I RYZYKA JEST NIEMOŻLIWY DO USTALENIA.

Szczepionka przeciw HPV – poznaj fakt

Bezpieczeństwo szczepionki przeciw HPV jest nieznane.

Testy bezpieczeństwa szczepionki Gardasil (Sligard) przeciw HPV w grupie wiekowej poniżej 13 roku życia objęły tylko około 800 dziewczynek w wieku 11 – 12 lat. Do weryfikacji bezpieczeństwa w grupach wiekowych 15 – 23 lat używano związków aluminium lub innych szczepionek zamiast neutralnego “placebo”

Nie udowodniono skuteczności szczepionki w zapobieganiu rakowi szyjki macicy.

Żadne badania kliniczne nie objęły okresu sięgającego czasu gdy nowotwór się pojawia (30 – 50 lat). Badania kliniczne z udziałem kobiet powyżej 26 roku życia wykazały skuteczne blokowanie infekcji HP, ale nie miało to wpływu na wystąpienie zmian II i III stopnia, ani raka szyjki macicy (na tej podstawie amerykańska agencja FDA odmówiła wydania rekomendacji dla tej szczepionki w grupach wiekowych powyżej 26 roku życia).

Przyczyny epidemii raka szyjki macicy w Polsce - nieskuteczność rządowego programu profilaktyki, zaniedbania regularnych badań profilaktycznych i własne wybory życiowe kobiet (palenie papierosów, duża liczba partnerów seksualnych, wczesna inicjacja seksualna).

Publiczne środki utopione w niepewnych obietnicach przyszłej redukcji raka szyjki macicy.

Powoduje to wypieranie innych istotnych działań profilaktycznych z budżetów lokalnych (np. wykrywanie i zapobieganie wadom rozwojowym dzieci we wczesnym stadium).

Producent szczepionki przeciw HPV cieszy się złą sławą.

Wszystkie dotychczasowe dane na temat skuteczności i skutków ubocznych szczepionki przeciw HPV pochodzą tylko od producenta – firmy, która wielokrotnie zatajała fakty o skutkach ubocznych swoich preparatów, wielokrotnie manipulowała informacjami o skuteczności swoich produktów, wielokrotnie wypłacała gigantyczne odszkodowania za szkody wyrządzone pacjentom.

W I Ę CE J    I N F O R M A C J I: http://szczepieniahpv.wordpress.com 

1) Szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego a pierwotna niewydolność jajników: Kolejny aspekt autoimmunizacyjnego / zapalnego zespołu indukowanego przez adiuwanty.
"Wszystkie trzy pacjentki wykazały wtórny brak miesiączki po szczepieniach HPV, która nie zostaje przywrócona po leczeniu terapią hormonalną.Serologiczna ocena wykazała niski poziom estradiolu i wzrost FSH i LH, w dwóch przypadkach wykryto konkretne auto-przeciwciała (przeciw jajnikom i przeciw tarczycy), co sugeruje, że szczepionki HPV wywołały odpowiedź autoimmunologiczną."
"Mamy udokumentowane dowody potencjału szczepionki przeciwko wirusowi HPV do wywołania choroby autoimmunologicznej. Rosnąca liczba podobnych raportów łączących szczepionkę HPV z procesami autoimmunizacji oraz niepewność długoterminowych korzyści klinicznych szczepionki HPV są kwestią zdrowia publicznego, które wymaga dalszego rygorystycznego dochodzenia." http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23902317 

2) Dr Zbigniew Hałat, epidemiolog, były główny inspektor sanitarny i wiceminister zdrowia, wypowiada się na temat szczepionki przeciwko HPV. http://www.youtube.com/watch?v=DTObIyg-qoQ 

3) Maria Szczawińska, Iwona Rawicka, Marek Ślusarski - zarząd ogólnopolskiej sekcji ginekologiczno-położniczej Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich "Ogólnopolska konferencja katolickich ginekologów i położników w WSKSiM", 13.03.2010 r. http://www.radiomaryja.pl/multimedia/ogolno polska-konferencja-katolickich
-ginekologow-i-poloznikow-w-wsksim/
 

4) Lekarz, który mówi, że szczepionka na raka szyjki macicy pozwoli uniknąć choroby, kłamie. Szczepienie obejmuje bowiem najwyżej dwie, trzy przyczyny raka. A jest ich ponad sto – prof. Rudolf Klimek, wybitny ginekolog. http://www.pch24.pl/Mobile/Informacje/informacja/id/20047

DONIESIENIA ZE ŚWIATA:

Japonia - Ministerstwo Zdrowia wycofuje rekomendację dla szczepionki przeciw HPV
Ministerstwo zdrowia zdecydowało 14 czerwca 2013 r. o wycofaniu zalecenia dotyczącego szczepienia przeciw HPV (Gardasil i Cervarix), które, jak się oczekuje, ma w przyszłości chronić przed rakiem szyjki macicy, na skutek wielu możliwych działań niepożądanych, w tym długotrwałego bólu i drętwienia.

Rzadko zdarza się, że ministerstwo wycofuje rekomendację dla szczepionki, która jest finansowana regularnie przez samorządy i jest prawnie wprowadzona do obrotu.
Dziewczynki nadal mogą otrzymywać szczepienia za darmo, chociaż placówki medyczne są zobligowane do informowania, że ministerstwo ich nie poleca.
Dotychczas szczepienia otrzymało ok. 3.280.000 osób. Zostały zgłoszone 1968 przypadki możliwych działań niepożądanych, w tym bólu.
"Cieszymy się z decyzji nie zalecania szczepienia, nawet jeśli jest to mały krok", powiedziała Mika Matsufuji, przedstawicielka grupy rodziców, którzy twierdzą, że ich dzieci ucierpiały przez skutki uboczne szczepień. "Rodzice mogą zdecydować, czy ich dzieci powinny otrzymać szczepienie, czy nie."

Na podstawie: http://ajw.asahi.com/article/behind_news/social_affairs/AJ201306150057 

Stany Zjednoczone - Siostry twierdzą, że szczepionka spowodowała u nich bezpłodność i przedwczesna menopauzę.

Szczepionka przeciw HPV firmy Merck Gardasil (w Polsce Silgard) mogła spowodować poważne problemy zdrowotne u dwóch kolejnych osób. Dwie siostry, Madelyne (20) i Olivia Meylor (19), cierpią na niewydolność jajników i twierdzą, że jest to skutkiem podania im szczepionki. Mają również objawy przedwczesnej menopauzy, cierpią na bezsenność, nocne poty, bóle głowy i bezpłodność, co może być nieodwracalnie. Według ABC News, Mark Krueger, adwokat reprezentujący siostry, powiedział, że "to pierwszy zarzut tego rodzaju, który zostanie przedstawiony na przesłuchaniu przed National Vaccine Injury Compensation Program, specjalnym sądem ustanowionym do oceny roszczeń poszkodowanych przez szczepionki".

Madelyne Meylor powiedziała - "Zawsze chciałam mieć dużą rodzinę, ale nie wiem, czy to będzie kiedykolwiek możliwe"
U sióstr wykonano trzy testy genetyczne i wszystkie miały negatywny wynik, wykluczając tę przyczynę problemów.
Sprawa odbędzie się w czwartek i piątek (14-15 listopada) w Waszyngtonie.
Na podstawie: http://abcnews.go.com/Health/wireStory/ 

Francja : Czy należy ufać kontrowersyjnej szczepionce Gardasil?
Lekarze zadają sobie pytania na temat przydatności szczepionki przeciw rakowi szyjki macicy i domagają się powołania specjalnej komisji o celu informacyjnym. Ponad 500 lekarzy wszystkich specjalności podpisało petycję.
Skuteczność szczepionki Gardasil została podważona przez pewnych lekarzy. (BFMTV)
Czy szczepionka Gardasil jest konieczna ? Pytanie zostało postawione. Petycja ( http://www.medocean.re/2014/02/si-vous-etes-medecin-generaliste-ou-specialiste
-et-si-vous-etes-daccord-avec-nous-sur-les-points-suivants/
  ) zawiera ponad 500 podpisów lekarzy, którzy domagają się powołania specjalnej komisji w celu zbadania przydatności tej kontrowersyjnej szczepionki przeciw rakowi szyjki macicy, poinformował Le Journal du dimanche (http://www.lejdd.fr/Societe/Sante/400-medecins-contre
-un-Gardasil-inefficace-et-trop-cher-659198  ).


W podpisach figuruje nazwisko pulmonolog Irene Frachon, dzięki której skandal dotyczący leku Mediator wyszedł na jaw. Celem petycji jest powołanie « specjalnej komisji parlamentarnej o celu informacyjnym na temat stosowania tej szczepionki », której skuteczność jest podważona oraz podkreśla się jej koszt 123 euro za jedna dawkę.

Debata nie jest nowa : we Francji od wielu miesięcy dyskutuje się na temat korzyści płynących ze szczepionki przeciw rakowi szyjki macicy. W tym kraju pacjentki, które ich zdaniem ucierpiały na skutki uboczne Gardasilu, odwołały się już do regionalnych komisji odszkodowań orzekająych o zdarzenich medycznych.

9 skarg i pytania
W grudniu 2013 roku, 9 kobiet ofiar domniemanych niepożądanych skutków szczepionki Gardasil złożyło skargę przeciw X za « nieumyślne naruszenie integralności fizycznej i oszustwo » do Sądu w Bobigny w departamencie Seine-Saint-Denis. Skarga nie celuje imiennie laboratorium Sanofi Pasteur MSD, które w 2006 roku wprowadziło na rynek tą szczepionkę przeciw rakowi szyjki macicy.

Zdaniem adwokata tych 9 kobiet, w wieku od 18 do 24 lat i mieszkających w różnych rejonach Francji, « łączy je fakt zachorowania na choroby ogromnie wypływające na ograniczenie sprawności w tygodniach i miesiącach po podaniu szczepionki nie wykazując okoliczności poprzedzających choroby ».

Pod koniec listopada 2013 roku Laboratorium Sanofi Pasteur MSD zaprzeczyło jakimkolwiek zwiąkom między szczepionką Gardasil i pojawieniem się chorób takich jak stwardnienie rozsiane. Firma wskazywała na : « Badania przeprowadzone we Francji i na świecie w celu ewaluacji ewentualnego związku między szczepionką przeciw HPV i wystąpieniem stwardnienia rozsianego nie wykazują żadnego podwyższonego ryzyka pojawienia się tej choroby » woląc powoływać się na ścieżkę « zbieżności w czasie ».

Źródło: http://www.bfmtv.com/societe/vaccin-gardasil-medecins-reclament-
une-mission-parlementaire-743899.html
 

Gardasil (w Polsce Silgard) będzie największym skandalem w historii medycyny

Były pracownik firmy Merck, Francuz dr Bernard Dalbergue, w kwietniu udzielił wywiadu dla czasopisma Principe de Santé (Zasady zdrowia), w którym opowiedział o swoich doświadczeniach w przemyśle farmaceutycznym. Po trudnych latach pracy w szpitalu, dr Dalbergue szybko dał się uwieść wygodnej pracy w przemyśle farmaceutycznym. Mniej krzyków, bólu i śmierci. Najnowsza moda, luksusowe auta, pieniądze i malwersacje stały się częścią jego życia. Do chwili kiedy po 20 latach w laboratoriach farmaceutycznych obudziło się w nim sumienie i swoje doświadczenia opisał w książce.

Le Gardasil sera le plus grand scandale de tous les temps

W wywiadzie dr Bernard Dalbergue mówi o tym jak zdziwił się kiedy Marcia Angell zwolniła się ze stanowiska szefowej szanowanego New England Journal of Medicine, bo uważała, że przemysł farmaceutyczny manipulował badaniami klinicznymi i kontrolował wszelką przekazywaną opinii publicznej informację. Ona, tak jak wielu innych, twierdziła, że badania naukowe wyglądające na obiektywne i niezależne, faktycznie opisywał przemysł farmaceutyczny.

W wywiadzie mówi, że co roku we Francji umiera 18.000-30.000 osób bezpośrednio na skutek niepożądanych reakcji na produkty farmaceutyczne, a liczba ta dla całej Unii Europejskiej wynosi około 200.000. Wyjaśnia, że nie ma żadnych badań klinicznych, które dokumentują bezpieczeństwo produktu, co Merck usiłuje wmawiać ludziom w przypadku GARDASILu, a dopiero po rozprowadzeniu milionów dawek okazuje się jak niebezpieczny jest ten produkt. Dlatego mówi bez wahania: "GARDASIL będzie największym skandalem w historii medycyny" – i dodaje – "trzeba oszacować pełny zakres tego skandalu. Kiedy szczepionkę wypuszczono na amerykański rynek, każdy wiedział, że okaże się bezużyteczna. Diane Harper, wiodąca opiniotwórczyni w Ameryce, była jedną z pierwszych którzy ujawnili to wielkie oszustwo".

Dr Dalbergue wymienia inny przykład tego jak przemysł farmaceutyczny oszukał opinię publiczną: przeciwzapalny lek Mercka VIOXX, wykazał iż wywołuje poważne skutki uboczne, łącznie z atakiem serca, a Merck włożył dużo wysiłku by ukryć ponad 30.000 zgonów – skutków ubocznych. Tuż po tym rozpoczęli prace nad podobnym nowym produktem pod nazwą ARCOXIA , w którym zmienili kilka cząsteczek, i kiedy ludzie nadal umierali z powodu VIOXXa, który wtedy był wycofany, lekarze zaczęli przepisywać ten nowy i równie niebezpieczny produkt". ARCOXIA teraz jest przepisywana i aprobowana, a jest wyjątkowo niebezpieczna. To samo odnosi się do GARDASILu: jest bezużyteczny i kosztuje fortunę. Co więcej, decydenci wszystkich szczebli o tym wiedzą".

Potwierdza, że wszystkie szczepionki wywołują skutki uboczne, że wszystkie szczepionki mogą wywołać syndrom guillain-barre, paraliż, stwardnienie rozsiane i ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia, a jeśli chodzi o ratowanie milionów przed ospą i polio, to już zupełnie inna sprawa: "Przewiduję, że GARDASIL stanie się największym skandalem medycznym wszech czasów, bo w pewnym momencie dowody wykażą, że ta szczepionka, być może osiągnięcie techniczne i naukowe, nie ma absolutnie żadnego wpływu na raka szyjki macicy, i że wszystkie niepożądane skutki, które niszczą życie, a nawet zabijają, nie służą żadnemu innemu celowi niż generowanie zysków dla producentów". Jeśli chodzi o pytanie dlaczego GARDASILu nie wycofuje się z rynku, odpowiedź jest krótka: "Jest zbyt wielki interes finansowy na tych lekach by je wycofać".

Pod koniec wywiadu dr Bernard Dalbergue porównuje przemysł farmaceutyczny i zbudowany przez nas system z systemem politycznym w Chinach: "Tam oponenci są zabijani jednym strzałem w szyję i egzekucje pokazuje się w TV. Co gorsze, rodziny ofiar muszą zapłacić za użyty pocisk. Uważam, że tych 18.000-30.000 zgonów na skutek leków to dokładnie to samo – pacjenci muszą płacić za pocisk który ich zabija".

Historię o dr Dalbergue opublikował La Monde, cały artykuł tutaj:

Les pratiques du laboratoire pharmaceutique Merck en accusation http://www.lemonde.fr/economie/article/2014/02/04/
un-ancien-de-merck-denonce-les-pratiques-du-laboratoire_4359560_3234.html
  

Źródło: http://hpv-vaccine-info.org/gardasil-will-be-the-biggest-scandal-in-medical-history/ 

Materiały filmowe na temat szczepionki przeciw HPV:

Szczepionka Gardasil i jej skutki uboczne (wersja z reklamą Gardasilu)
http://www.youtube.com/watch?v=CZ1501g4NyE 

Szczepionka Gardasil przeciwko wirusowi HPV - ostrzeżenie Barbary Loe Fisher
http://www.youtube.com/watch?v=tx4_X09PM-I 

Dr Sherri Tenpenny - Zaskakująca prawda o szczepionce Gardasil
http://www.youtube.com/watch?v=6xR_4raRpiA 

Szczepionka Gardasil - skutki uboczne i zgony
http://www.youtube.com/watch?v=CC7wmwEEEUg 

Ofiara szczepionki Gardasil opowiada o tym, co ją spotkało.....
http://www.youtube.com/watch?v=f2n10tscbpA 

Kontrowersyjna szczepionka przeciwko HPV - dr Zbigniew Hałat (11.10.2011) + pdf
http://www.youtube.com/watch?v=DTObIyg-qoQ 

Cudowna szczepionka na HPV (17.06.2009)
http://www.youtube.com/watch?v=csWl7X-JxtI 

Informacje z ulotki szczepionki Cevarix

Czas utrzymywania się ochrony zapewnianej przez szczepionkę przed wirusem HPV jest nieznany. Szczepionka zawiera związek aluminium (możliwa kumulacja w organizmie). W czasie badań klinicznych obserwacja pod kątem zdarzeń niepożądanych była prowadzona tylko przez 30 dni po każdym wstrzyknięciu.

Ponieważ podane poniżej działania niepożądane pochodzą ze spontanicznych zgłoszeń, nie jest możliwa rzetelna ocena częstości ich występowania.

Działania niepożądane z ulotki dla pacjenta:

Limfadenopatia, zaburzenia krwi i układu chłonnego: reakcje alergiczne (w tym reakcje anafilaktyczne i anafilaktoidalne), obrzęk naczynioruchowy, utrata przytomności lub wazowagalna odpowiedź na szczepienie, której czasami mogą towarzyszyć ruchy toniczno-kloniczne, zakażenie górnych dróg oddechowych, ból głowy, zawroty głowy, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, w tym nudności, wymioty,biegunka i ból brzucha, swędzenie/świąd, wysypka, pokrzywka, bóle mięśniowe, bóle stawowe, reakcje w miejscu podania w tym ból, zaczerwienienie, obrzęk;zmęczenie, gorączka (?38°C), inne reakcje w miejscu podania takie jak stwardnienie, miejscowe parestezje.

http://www.ema.europa.eu/docs/pl_PL/document_library/EPAR_
-_Product_Information/human/000721/WC500024632.pdf
 

Informacje z ulotki szczepionki Silgard (Gardasil)

Skurcz oskrzeli, pokrzywka, niespecyficzne zapalenie stawów, atropatia , zapalenie tkanki łącznej w miejscu wstrzyknięcia, idiopatyczna plamica małopłytkowa*, uogólnione powiększenie węzłów chłonnych*, reakcje nadwrażliwości, w tym reakcje

anafilaktyczne/rzekomoanafilaktyczne*, ból głowy, zawroty głowy *, zespół Guillaina-Barrégo*,

omdlenia, którym czasem towarzyszą ruchy toniczno-kloniczne*, nudności, wymioty, ból kończyn, ból stawów, ból mięśni, w miejscu wstrzyknięcia: rumień, ból, obrzęk, gorączka, krwiak, świąd, astenia*, dreszcze*, zmęczenie*, złe samopoczucie*.

http://www.ema.europa.eu/docs/pl_PL/document_library/EPAR
_-_Product_Information/human/000703/WC500021142.pdf
 

Przebycie szczepienia nie zmienia niczego w profilaktyce - kobieta i tak nadal musi regularnie chodzić do ginekologa i wykonywać badania cytologiczne żeby na czas zapobiec rakowi.

Przeczytaj uważnie zanim podpiszesz! Przykładowe oświadczenie rodzica:

„Jednocześnie, w przypadku przerwania cyklu szczepień (trzy dawki podane w ciągu sześciu miesięcy) zobowiązuję się do pokrycia pełnych kosztów szczepienia, którymi obciąży mnie ośrodek.”)

A gdzie zastrzeżenie o przerwaniu cyklu szczepień z uwagi na realne niepożądane reakcje poszczepienne? Dlaczego odpowiedzialność za nie zostanie zrzucona na rodziców? "

Biorąc powyższe pod uwagę oprócz szczepionki, niezbędne jest wykonanie innych badań co do których może się wypowiedzieć tylko lekarz specjalista. W Polsce służba zdrowia jest finansowana ze środków NFZ i to właśnie ta instytucja powinna być zainteresowana promocją profilaktyki, a nie wydawaniem dożo większych środków na leczenie skutków zachorowań.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 343:  Imię/NICK:   Daniel

09.06.2015 r.

witam panie wójcie
mam pytanie odnośnie wału na ulicy wrocławskiej fajnie że jest trochę skoszony ale nie wygląda to estetycznie a mamy w urzędzie traktorek do koszenia wystarczyło by przejechać tam i z spowrotem po wierzchu wału i wyglądało by to dużo ładniej ;) to taka mała sugestia . pozdrawiam
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie!

Rzeka jak i wał rzeki Ślęzy jest pod zarządem Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu al. Jana Matejki 5 . To właśnie DZMiUW wyłania w drodze przetargu wykonawcę usług na wałach i rzece, a wyłoniony 26 maja wykonawca przedstawiony poniżej wykona usługę w sposób następujący:

Oferta nr 3
PARK–M Sp. z o.o.
ul. Piaski 12,
33-340 Stary Sącz

Cena: 113 716,04 zł brutto

Termin: I koszenie Rozpoczęcie:15.06.2015r.

II koszenie Rozpoczęcie: 17.08.2015r.
Zakończenie: 07.09.2015r.

Więcej informacji na ten temat na stronach DZMiUW we Wrocławiu.
Jak Pan widzi, nie wszystkie zadania są zadaniami gminy, w tym przypadku odpowiedzialny za konserwację i naprawy jest DZMiUW, więcej informacji w powyższej sprawie na stronach DZMiUW w zakładce "zamówienia". 

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 342:  Imię/NICK:   xxx28xxx

19.05.2015 r.

hallo Panie Wójcie, może raczył by Pan odpisywać na pytanie zadawane na forum?!
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny xxx28xxx!

W "preambule" do "pytań i odpowiedzi" jest napisane czego powinny dotyczyć pytania, niestety nie wszystkie pytania formułowane są w sposób wcześniej ustalony. Ponadto "pytania i odpowiedzi " nie są formą "FORUM DYSKUSYJNEGO", a jedynie odpowiedziami na pytania związane z zadaniami gminy. Miło jest, kiedy zadający pytanie przedstawia się, niestety jest to praktyka bardzo rzadka, co świadczy chyba o nieszczerości intencji. Prawdopodobnie pańskie wcześniejsze pytanie to: "Co się dzieje z forum, umarło!!!!!!!!!!", nie nie umarło , a w zasadzie to "pytania i odpowiedzi" po przerwie powyborczej i po przerwie związanej z pobytem w sanatorium powracają. Zapraszam.

Z poważaniem
Henryk Kuriata


PYTANIE 341:  Imię/NICK:   teresa

19.05.2015 r.

panie wojcie czy ma pan w planach poprawienie drogi na Kombatantów idąc do mojej teściowej która tam mieszka dwa razy zwichnęlam
sobie nogę. proszę o odpowiedż. dziękuję
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani!

W tym roku w budżecie gminy nie ma środków na poprawienie ulicy Kombatantów,

Z poważaniem
Henryk Kuriata


  

 

strona główna  | do góry  |